Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Zamek Grodno. Co udało się odkryć? – KONTEKST

26 maja 18:00 - 20:15

Bezpłatnie

Zamek Grodno położony na szczycie góry Choina, w Zagórzu Śląskim, jest jednym z najbardziej malowniczo położonych obiektów w Polsce. Równie subiektywnie stwierdzić możemy, że jest jednym z najbardziej ulubionych zamków „Archeologii Żywej”! Każdy kto zawędruje w okolice Wałbrzycha powinien traktować go jako obowiązkowy punkt do zwiedzenia.

Jak zmieniał się zamek Grodno? - Małgorzata Chorowska | KONTEKST 64.1

Codzienność w przedmiotach z zamku Grodno - Paweł Konczewski | KONTEKST 64.2

Dlatego też właśnie zamek Grodno będzie głównym bohaterem specjalnego, podwójnego odcinka KONTEKSTU, który wyjątkowo rozpocznie się o godz. 18:00 w najbliższy czwartek, dnia 26.05.2022 r. Będziemy w nim mieli okazję wysłuchać dwóch, godzinnych wykładów:
– godz. 18:00 – „Jak zmieniał się zamek Grodno?”,
– godz. 19:00 – „Codzienność w przedmiotach z zamku Grodno”.

Opowiadać zaś będą:

  • dr hab. MAŁGORZATA CHOROWSKA profesor Politechniki Wrocławskiej, inżynier architekt, specjalizująca się w badaniach średniowiecznej architektury nie tylko obronnej, nadzorująca wszelkie architektoniczne działania prowadzone w ostatnich latach na zamku Grodno, prosto z Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki Wydziału Archeologii Politechniki Wrocławskiej,
  • dr PAWEŁ KONCZEWSKI – archeolog, pracownik Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, specjalizujący się w interdyscyplinarnych badaniach archeologii środowiskowej, koordynator wszelkiego kopania na zamku Grodno, a także redaktor naukowy „Archeologii Żywej” i częsty gość KONTEKSTU.

Zamek Grodno bardzo długo pozostawał poza kręgiem zainteresowań naukowców. Było tak praktycznie do momentu gdy pojawiliśmy się tam my. I wtedy się zaczęło: najpierw poszukiwania, następnie badania wykopaliskowe, po nich badania architektoniczne i coraz więcej i więcej… To wszystko zebraliśmy w specjalnym numerze czasopisma naukowego „Architectus”, wydawanego przez Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jest on niestety jedynie po angielsku, dlatego teraz w skrócie o wszystkim dowiecie się na żywo.

Tym odcinkiem startujemy również z sezonem wakacyjnym! W związku z innym zobowiązaniami prowadzącego, będzie wymagał on od wszystkich pewnej elastyczności i wyrozumiałości. Na Facebooku nie będzie nas co tydzień, za to gdy już się pojawimy to od razu z większą liczbą tematów, które stopniowo publikowane będą na naszym kanale YouTube. Do normalnego nadawania powrócimy, jeśli nic nie ulegnie zmianom, z początkiem października.

Transmisja na żywo rozpocznie się w tym wydarzeniu na Facebooku, po czym jej zapis pojawi się na kanale YouTube Archeologii Żywej. Udział w wydarzeniu na żywo jest darmowy i otwarty dla wszystkich zainteresowanych, wystarczy kliknąć opcję „Wezmę udział”.

Szczegóły

Data:
26 maja
Godzina:
18:00 - 20:15
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,
Wydarzenie Tagi:
, , , , , ,
Witryna internetowa:
https://youtu.be/p0JyDH8GwCc

Organizator

Archeologia Żywa
Adres e-mail:
redakcja@archeologia.com.pl
Zobacz stronę dla: Organizator

Dodaj komentarz

css.php