Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wymazana granica. Śladami II RP – webinar KONTEKST

24 lutego 2021 20:00 - 21:30

Bezpłatnie

Tu nie ma prostych historii i prostych odpowiedzi na trudne pytania. Tu zawsze żyje się niepewnie, coś każe siedzieć na walizkach i spać z otwartymi oczami. To miejsce dobre dla przemytników, uciekinierów i starców.

Chociaż tej granicy od dawna już nie ma, życie nadal toczy się przygranicznym rytmem. Granica ciągle tkwi w głowach i we wspomnieniach – zarówno tych, którzy nie dali się wypędzić, jak i tych, których dawno wypędzono.

Gościem tego spotkania z cyklu Kontekst, jest Tomasz Grzywaczewski, autor wydanej niedawno książki „Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej”. To reporterska wyprawa wzdłuż granic II RP – od Kaszub, przez Wielkopolskę, Śląsk, Bieszczady, po Kresy Wschodnie, Mazury i Pomorze. Autor odnajduje ostatnich pamiętających przedwojenne granice i ich znikanie – na Śląsku Cieszyńskim, nad Bałtykiem, w wioskach Bojkowszczyzny, wysiedleńców z akcji „Wisła”, ocalonych z rzezi na Wołyniu, mieszkańców dawnych rubieży Polski na Huculszczyźnie, Pokuciu, Polesiu, nad Dźwiną i na krańcach Litwy.

Liczymy, że Tomek przybliży nam jak wyglądały prace nad projektem i książką, oraz podzieli się opowieściami jakie snują nieliczni dobrowolni strażnicy pamięci oraz młodzi, którzy pragną żyć jak w XXI wieku przystało, ale którym brzemię pogranicza na to nie pozwala.

ZAPRASZAMY serdecznie!
DZIEŃ: 24.02.2021
GODZINA: 20:00 – 21:15

Zapis spotkania na YouTubie

Co pozostało po II Rzeczpospolitej? - Tomasz Grzywaczewski | KONTEKST 16

Szczegóły

Data:
24 lutego 2021
Godzina:
20:00 - 21:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
,
Witryna internetowa:
https://youtu.be/TTsvWeBHj4U

Dodaj komentarz

css.php