Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wolin Słowian czy wikingów? – KONTEKST

28 kwietnia 19:00 - 20:30

Bezpłatnie
Wolin Słowianie wikingowie

Wolin, Jomsborg, Winieta!

Zapis spotkania na YouTubie

Wolin Słowian czy wikingów? - Jakub Morawiec | KONTEKST 60

„Owiany legendami średniowieczny gród,
nie wiemy do dzisiaj kto go założył.
W niektórych sagach był to duński król,
który odczuwać miał w zębie ból.
Inni pisali, że na ziemi Burysława
jarl Palnatoki zbudować go miał.
Lecz ile prawdy jest w tych podaniach,
bo ponoć jarl język polski znał?”

O tym jak historia i archeologia odpowiadają na tytułowe pytanie: czy Wolin był Słowian czy wikingów, dowiecie się w najbliższy czwartek o godz. 19:00, w trakcie kolejnego spotkania z cyklu #KONTEKST!

A opowiadać o wczesnośredniowiecznym Wolinie będzie:

  • dr hab. JAKUB MORAWIEC, prof. UŚ z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich UŚ, historyk zajmujący się badaniami dziejów średniowiecznej Skandynawii, rozwojem ideologii władzy królewskiej, miejscowej historiografii oraz skaldami i ich poezją, jedna z osób odpowiedzialnych za stworzenie polskojęzycznych edycji Heimskringli oraz Sagi o Jomswikingach.
  • dodatkowo prowadzącego wspierać będzie – MARTA SIŁAKOWSKA z Działu Naukowego Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, posiadająca wykształcenie archeologiczne, jedna z kuratorek wystawy czasowej pt. „Wolin Słowian czy wikingów?” prezentowanej do 27 lipca 2022 r. w gnieźnieńskim muzeum.

Jak pewnie się domyślacie – zbieżność tytułu nadchodzącego webinaru i wzmiankowanej wystawy czasowej jest nieprzypadkowa! Bez obaw jednak, nie poświęcimy całej transmisji na zachęcanie Was do jej odwiedzenia. Obiecujemy, że skoncentrujemy się przede wszystkim na samym temacie! Jednocześnie już tego, że uzyskacie odpowiedź, która będzie satysfakcjonować wszystkich, wolimy nie obiecywać.

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach

Dodaj komentarz

css.php