Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Starożytne Mustis. Między Kartaginą, Rzymem a Numidią – KONTEKST

27 stycznia 19:00 - 20:30

Bezpłatnie
Mustis Badania

Poszukując informacji o Tunezji możemy natrafić na dziesiątki ofert wakacji w luksusowych kurortach, zapewnień o pięknych plażach, ciepłym morzu i gościnności mieszkańców. Prawdziwi pasjonaci odkrywania przeszłości wiedzą jednak, że kraj ten usiany jest wprost imponującymi pozostałościami po starożytnych cywilizacjach.

Zapis spotkania na kanale YouTube Archeologii Żywej

Starożytne Mustis. Między Kartaginą, Rzymem a Numidią - T. Waliszewski, K. Kłodziński | KONTEKST 49

Jednym z ciekawszych miejsc, którego próżno szukać w przewodnikach i katalogach turystycznych, są ruiny starożytnego miasta Mustis. Leżąc na żyznych ziemiach, przy ruchliwym szlaku handlowym, szybko stało się ono ważnym ośrodkiem na styku terenów zamieszkałych przez plemiona numidyjskie a ziem Kartaginy, ostatecznie stając się z końcem II w. p.n.e. kolonią rzymską.

Jak możliwe było współistnienie w jednym miejscu, trzech wydawałoby się wrogich sobie kultur? Jak pojawienie się Rzymian wpłynęło na lokalną gospodarkę? Jak wyglądają badania starożytnych miast? I co ciekawego mogą nam powiedzieć świnie?

W kolejnym spotkaniu z cyklu KONTEKST, które rozpocznie się w najbliższy czwartek o godz. 19:00 gościć będziemy polskich badaczy, którzy od paru już lat odkrywają tajemnice tego miesjca, a będą to:

  • dr hab. prof. UW TOMASZ WALISZEWSKI – archeolog z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w archeologii późnego antyku, aktualnie kierownik polsko-tunezyjskiej misji w Mustis, a wcześniej dowodzący naukowymi misjami m.in. w Libanie i Syrii,
  • oraz dr KAROL KŁODZIŃSKI- historyk i epigrafik z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, członek misji w Mustis, odpowiedzialny m.in. za opracowanie inskrypcji odnajdywanych w trakcie badań.

Dawno w KONTEKŚCIE nie było archeologii śródziemnomorskiej, więc liczymy, że dołączycie do nas licznie przed monitorami. Jak zawsze udział jest darmowy i otwarty dla wszystkich chętnych, a zadawane w trakcie transmisji pytania przekazywać będziemy naszym gościom.
—-
Projekt badawczy „(Czytając) Afrykański Palimpsest. Dynamika miejskich i wiejskich społeczności numidyjskiegoi rzymskiego Mustis (AFRIPAL)” 2020/37/B/HS3/00348 jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki. Badania w Mustis prowadzone są we współpracy Wydziału Archeologii UW, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW oraz Instytutu Dziedzictwa Narodowego Tunezji. Webinar zorganizowany w ramach projektu „Różnymi drogami do przeszłości”, finansowanego przez Inicjatywę Doskonałości Uczelni Badawczej UW.

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach

Szczegóły

Data:
27 stycznia
Godzina:
19:00 - 20:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,
Wydarzenie Tagi:
, , , , , ,
https://youtu.be/Ho3OfrscY5g

Organizator

Archeologia Żywa
Adres e-mail:
redakcja@archeologia.com.pl
Zobacz stronę dla: Organizator

Dodaj komentarz

css.php