Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Stare Miasto Kostrzyn. Czego nie mówią kamienie? – webinar KONTEKST

7 października 2021 18:00 - 19:15

Bezpłatnie
Stare Miasto Kostrzyn

Miasto, którego nie ma, Kostrzyńskie Pompeje, Polska Hiroszima – to tylko nieliczne z wielu znanych nam określeń. Na prawym brzegu Odry, w sąsiedztwie przekraczających ją mostów, rozciągała się jedyna w swoim rodzaju dzielnica Kostrzyna nad Odrą – Stare Miasto. Przez stulecia to tutaj właśnie leżało serce Kostrzyna – w ostatnich dniach marca 1945 r. obrócone w popiół.

Zapis spotkania na naszym kanale YouTube

Stare Miasto Kostrzyn. Miasto widmo - K. Socha, P. Piątkiewicz, A. Daczkowski | KONTEKST 37

Leżący przy samym ujściu Warty do Odry Kostrzyn, w widłach tych dwóch dużych rzek, od zawsze był miejscem o wybitnych walorach obronnych. Zdobycie Kostrzyna przez Armię Czerwoną nie przyszło więc bez trudu. Początkowo wydawało się, że miasto zostanie wzięte z marszu, rzeczywistość okazała się jednak całkiem inna. Po zakończeniu walk ponad 90% zabudowy Kostrzyna leżało w gruzach. Żadne dane liczbowe nie są w stanie oddać rzeczywistego stanu miasta, które wówczas praktycznie przestało istnieć. Wszędzie unosił się odór rozkładu. Powracający na miejsce mieszkańcy zostali niebawem usunięci za Odrę.

Stare Miasto ze swoim zamkiem, ratuszem, kościołem parafialnym i rynkiem miało niepowtarzalny urok. Wojna spowodowała, że miasto zamarło na bez mała 50 lat. Przez ten czas pozostałości kostrzyńskiej starówki zamieniały się stopniowo w coraz mniej czytelne hałdy gruzu, z czasem pokrywane przez gęstniejącą roślinność. W ostatnich latach minionego stulecia ulice i place, jak również część kwartałów byłej zabudowy oczyszczono, dzięki czemu plan zniszczonej dzielnicy jest znowu czytelny, sprawiając niezapomniane wrażenie.

O nie tylko wydarzeniach z II wojny światowej, ale i starszej historii Kostrzyna, a także działaniach podjętych w tym miejscu w ostatnich latach opowiedzą goście kolejnego spotkania z cyklu KONTEKST! Na transmisję na żywo zapraszamy w pierwszy czwartek października (07.10.2021 r.), tradycyjnie o godz. 18:00.

A będą z nami:

  • Krzysztof Socha – archeolog, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracownik Muzeum Twierdzy Kostrzyn, nie stroniący od badań również starszych chronologicznie stanowisk pradziejowych,
  • Paweł „Perkun” Piątkiewicz – prezes Stowarzyszenia Eksploracji PERKUN, najczęściej poszukujący w przeróżnych miejscach, przedmiotów porzuconych lub zgubionych w trakcie działań wojennych, m.in. eksplorując liczne piwnice kostrzyńskiego Starego Miasta,
  • a także w roli współprowadzącego powróci Andrzej Daczkowski – redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”, którego najwierniejsi widzowie KONTEKSTU z pewnością pamiętają z naszych pierwszych spotkań.

Zawsze powtarzamy, że KONTEKST, to jedyny taki webinar o archeologii, historii i poszukiwaniach, więc czas na spotkanie poświęcone w równym stopniu wszystkim wymienianym pasjom. Transmisja na żywo na Fb AŻ, wstęp oczywiście wolny!

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach

Szczegóły

Data:
7 października 2021
Godzina:
18:00 - 19:15
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
https://youtu.be/hdy1lu3qtE0

Dodaj komentarz

css.php