Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Scytowie. Władcy Wielkiego Stepu – webinar KONTEKST

11 marca 2021 20:00 - 20:15

Bezpłatnie
Scytowie webinar Kontekst

Scytowie! Potomkowie Heraklesa i Echidny. Do wznoszenia toastów używać mieli czaszek zabitych przez siebie wrogów. Po powaleniu pierwszego przeciwnika pić mieli jego krew, a ze skalpów pokonanych tworzyć mieli ręczniki! Na arenę dziejową wtargnęli u schyłku VIII w. p.n.e., gdy wyparli inne koczownicze plemię, Kimmerów, ze stepów Europy Wschodniej. Od tego czasu liczba legend na ich temat tylko rosła.

Gdyby dominacja plemion scytyjskich na Wielkim Stepie zaczęła się po bitwie pod Grunwaldem, to zakończyłaby się we współczesnych czasach. Takie porównanie może uświadomić nam, jak trwały i żywotny był koczowniczy model kultury Scytów. Pozostałości po Scytach z różną częstotliwością spotykamy na rozległych terenach całej Eurazji, obejmujących pas stepów rozciągających się na długość około 6 tys. km, od Dunaju po Jenisej, zachodnią Mongolię i chiński Sinciang.

Po tym przydługim wstępie z pewnością domyślacie się o kim porozmawiamy w najbliższy czwartek o godz. 20:00? Tak jest! Tematem kolejnego spotkania z cyklu KONTEKST będą Scytowie i ich dziedzictwo! Kim byli? Skąd wzięli się na nadczarnomorskich stepach? Jak żyli? Ile prawdy jest w legendach? Co spowodowało ich upadek?

Chcąc uzyskać odpowiedzi przynajmniej na część z tych wielu pytań zaprosiliśmy trzech specjalistów, którzy w pogoni za legendarnymi Scytami zawędrowali, aż do niesamowitej syberyjskiej Doliny Królów. Tam też w ramach działającego od lat międzynarodowego zespołu badaczy, polska ekspedycja z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dokonała niesamowitego odkrycia! To ono też dzięki głosom naszych Czytelników oddanych w plebiscycie na ubiegłoroczne Archeologiczne Sensacje, otrzymało tytuł Najważniejszego Zagranicznego Odkrycia Polskich Archeologów 2020.

W najbliższy czwartek będą z nami: dr Łukasz Oleszczak – kierownik wspomnianej ekspedycji i projektu Siberia Scythica, pracownik Zakładu Archeologii Epoki Brązu w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego; mgr Krzysztof Michalczewski – doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmujący się kościanymi zabytkami i okresem huńskim na Syberii, a także mgr Igor Pieńkos – archeolog z firmy INGWAR, świetny terenowiec, odpowiadający za wszystkie techniczne aspekty wyprawy, na których prości humaniści zwykle zjadają zęby. Czyż nie obiecywaliśmy, że będzie jak zwykle interesująco?

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach.

Zapraszamy do aktywnego udziału w transmisji na żywo
DZIEŃ: 11.03.2021
GODZINA: 20:00

Zapis spotkania na YouTubie

Scytowie. Władcy Wlk Stepu - Łukasz Oleszczak, Krzysztof Michalczewski, Igor Pieńkos | KONTEKST 18

Szczegóły

Data:
11 marca 2021
Godzina:
20:00 - 20:15
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, ,
Witryna internetowa:
https://youtu.be/VdPz0-66RvM

Dodaj komentarz

css.php