„Polskie” boje w Karpatach 1915 – KONTEKST

Registrations have closed.
Archeologia Żywa

„Polskie” boje w Karpatach 1915 – KONTEKST

876 876 people viewed this event.

Już przez żyjących została nazwana Wielką Wojną! Określenie to dotyczyło zarówno zaangażowanych w nią ludzi oraz środków, jak i ogromu spustoszeń, których dokonała głównie w Europie. Do dziś pozostałości po ówczesnych działaniach wojennych, których głównym teatrem były ziemie współczesnej Polski, dla wprawnego obserwatora są dobrze widoczne w terenie.

Zapis spotkania na naszym kanale YouTube

Kamień nad Jaśliskami, wzgórze Krąglica, Jasiel, Wola Michowa – to tylko parę przykładów. Kompleks pobojowisk zlokalizowanych wzdłuż grani granicznej jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu zabytków w Polsce! Jest on świadectwem ciężkich walk toczonych w zimowej aurze 1915 roku, w które po obu stronach zaangażowanych było wielu Polaków.

W trakcie najbliższego spotkania z cyklu KONTEKST, już w najbliższy czwartek o godz. 19:00 porozmawiamy o badaniach prowadzonych już od dłuższego czasu w Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Mają one na celu nie tylko dokumentację śladów I wojny światowej, ale również przywrócenie pamięci i zapewnienie godnego pochówku żołnierzom poległym w okopach.

Opowiadać zaś będzie:

  • dr MARCIN CZARNOWICZ – archeolog, pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, kierownik licznych badań wykopaliskowych w Beskidzie Niskim i Bieszczadach, łączący tym samym zamiłowanie do górskich wędrówek z badaniami pobojowisk z czasów I wojny światowej.

Z zeszłotygodniowego starożytnego Egiptu przenosimy się w naszych webinarach w czasie i przestrzeni do czegoś o wiele nam bliższego! Czy może być lepszy termin na rozmowę o pozostałościach I wojny światowej, niż w przeddzień naszego Narodowego Święta Niepodległości?

Transmisja na żywo rozpocznie się w tym wydarzeniu na Facebooku, po czym jej zapis pojawi się na kanale YouTube Archeologii Żywej. Udział w wydarzeniu na żywo jest darmowy i otwarty dla wszystkich zainteresowanych, wystarczy wybrać opcję „Wezmę udział

 

Date And Time

10-11-2022 to
10-11-2022
 

Lokalizacja

Online event
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

 
Watch video
 

Share With Friends