Narzędzia neandertalczyków i pierwszych Homo sapiens – KONTEKST

Registrations have closed.
Archeologia Żywa

Narzędzia neandertalczyków i pierwszych Homo sapiens – KONTEKST

61 61 people viewed this event.

Czy wiecie, że najstarsze znane nauce szczątki człowieka na terenie dzisiejszej Polski mają ponad 100 tys. lat? Są to kości dłoni należące do neandertalskiego dziecka, a odkryto je w Jaskini Ciemnej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Pomimo tego, że wciąż trafiamy na nowe szczątki neandertalczyków i pierwszych Homo sapiens, to pozostawione przez nich narzędzia pozostają niezmiennie najliczniejszym źródłem informacji na ich temat.

Zapis spotkania na kanale YouTube AŻ

Gdzie i jak pozyskiwali oni potrzebne surowce? W jaki sposób produkowali i wykorzystywali konkretne narzędzia? Czy zajmowali się tym wyłącznie specjaliści? W których częściach Polski możemy natrafić na ślady po neandertalczykach i pierwszych Homo sapiens?

O tym wszystkim w trakcie kolejnego otwartego spotkania na żywo z cyklu #KONTEKST, które rozpocznie się w najbliższy czwartek o godz. 19:00, opowiedzą:

  • dr Katarzyna Pyżewicz z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, w poszukiwaniu osadnictwa z epoki kamienia, wspólnie z kolegami prowadząca badania terenowe w południowo-wschodniej Polsce, specjalizująca się w analizach traseologicznych,
  • dr Witold Grużdź z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, zajmujący się problematyką technologii krzemieniarskich, ze szczególnym uwzględnieniem metod bifacjalnych i wiórowych,
  • oraz Witold Migal z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, nie tylko wieloletni badacz neolitycznych Krzemionek – znanych już bardzo dobrze widzom KONTEKSTU, ale i zajmujący się także wcześniejszym epokami kamienia.

Długo to trwało, ale kamieniarze w końcu się doczekali!

Jeśli są pośród widzów KONTEKSTU osoby spędzające każdą wolną chwilę na łupaniu krzemieni, to spotkanie mogą uznać za obowiązkowe. Z drugiej strony jeśli nie odróżniacie ostrza lewaluaskiego od pięściaka, a słowo Mousterian brzmi jak nazwa smakowitego deseru, to nie obawiajcie się! Zaproszeni goście zapewnili, że po zakończeniu spotkania nikomu już żadne narzędzie krzemienne nie będzie obce! Śmiałe słowa, więc zobaczymy jak to będzie…

Transmisja na żywo będzie jak zawsze otwarta i darmowa dla wszystkich chętnych.

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach

 

Date And Time

10-03-2022 to
10-03-2022
 

Lokalizacja

Online event
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

 
Watch video
 

Share With Friends