Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Mogiłki pogranicza. Cmentarzyska ze stelami na Podlasiu – KONTEKST

2 grudnia 2021 18:00 - 19:15

Bezpłatnie
mogilki-pogranicza-podlasie

W trakcie najbliższego, otwartego, popularnonaukowego spotkania online z cyklu KONTEKST powrócimy na magiczne Podlasie! Typowymi elementami krajobrazu województwa podlaskiego są nekropole wielu wyznań i narodowości, które zamieszkiwały ten ziemie przez minione wieki. Pośród łatwo rozpoznawalnych kirkutów i mizarów, uwagę przykuwają cmentarzyska nazywane „mogiłkami”.

Zapis spotkania na kanale YouTube Archeologii Żywej

Mogiłki pogranicza. Cmentarzyska ze stelami na Podlasiu - H. Lepionka et al. | KONTEKST 44

Na mogiłkach można zaobserwować unikalny element obrządku, cechujący się oznaczaniem poszczególnych grobów stelami, w tym wypadku ustawionymi pionowo głazami. I choć miejsca te rozpalały wyobraźnię artystów i naukowców już od XIX wieku, to tak naprawdę nikt ich do tej pory w sumie porządnie nie przebadał. Stan ten postanowił zmienić Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku biorąc na badawczy celownik stanowiska położone w miejscowościach Harkawicze, Knyszewicze i Pieńki.

Co udało się odnaleźć? Czy dotychczasowe hipotezy były poprawne? A może takich miejsc jest więcej i są one starsze niż do tej pory sądzono? O efektach badań opowie w KONTEKŚCIE piątka badaczy reprezentujących jeszcze liczniejszy zespół, a będą to:

  • mgr Hubert Lepionka – archeolog, asystent w Dziale Archeologii Muzeum Podlaskiego w Bałymstoku, odpowiedzialny za nadzorowanie całego zamieszania,
  • dr Jakub Niebieszczański – geoarcheolog, specjalizujący się w badaniach paleośrodowiskowych oraz nieinwazyjnych, zwłaszcza z wykorzystaniem magnetometrii i właśnie obsługą sprzętu od robienia „pik” się głównie zajmował w tym projekcie,
  • mgr Krzysztof Żurek – archeolog, doktorant Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, odpowiedzialny za badania dawnego środowiska, którego stali widzowie pamiętać mogą ze spotkania o fortecach na bagnach,
  • dr Grzegorz Ryżewski – historyk, główny specjalista w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, pilnujący by żadne przekazy pisane nie zostały przeoczone, a stawiane hipotezy miały ręce i nogi,
  • oraz mgr Angelika Słodka – absolwentka biologii człowieka na UWr i UPWr, aktualnie również studentka archeologii na Uniwersytecie Warszawskim, odpowiadająca za analizy antropologiczne.

Jak się wszyscy pomieścimy na jednym małym ekranie? Spokojnie, z pewności coś wymyślimy! Możemy na pewno też zapewnić, że o żadnym z ważnych aspektów nie będziemy przynudzać, bo czasu będzie mało, a do opowiedzenia będzie bardzo dużo! ? Tak to jest w tych super-interdyscyplinarnych projektach.

Oczywiście spotkanie jak zawsze trasmitowane będzie na żywo w tym wydarzeniu na Facebooku, bez opłat wpisowych, zapisów czy limitu miejsc. Polecamy jednak zaznaczenie wzięcia udziału lub zainteresowania, wtedy Facebook wyśle przypomnienie przed rozpoczęciem streamu. Do zobaczenia przed monitorami.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009. o grach hazardowych oraz ze środków Województwa Podlaskiego.

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach

Szczegóły

Data:
2 grudnia 2021
Godzina:
18:00 - 19:15
Koszt:
Bezpłatnie
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,
Witryna internetowa:
https://youtu.be/wIgz8JrMHM0

Organizator

Archeologia Żywa
Adres e-mail:
redakcja@archeologia.com.pl
Zobacz stronę dla: Organizator

Dodaj komentarz

css.php