Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

„Miała strój bogaty, malowany w różne światy” – kobiece ubrania i ozdoby z wczesnego średniowiecza

16 lipca 2022 12:00 - 31 marca 2023 17:00

W X-XII wieku w południowej części regionu Morza Bałtyckiego przenikały się trzy tradycje: skandynawska, słowiańska i bałtyjska. Różniły się pod względem kulturowym, społecznym, gospodarczym czy wyznawanego systemu wierzeń. Odmienny był też sposób postrzegania kobiet, co uwidaczniało się w formie i kompozycji strojów.

To właśnie strojom i ozdobom kobiet z wczesnego średniowiecza poświęcona jest wystawa „Miała strój bogaty, malowany w różne światy” (tytuł zaczerpnięty z wiersza Bolesława Leśmiana). Wystawa będzie prezentowana od 16 lipca 2022 roku do 31 marca 2023 r. na Grodzisku w Sopocie. Na ekspozycji pojawią się unikatowe zabytki. Większość z nich zostanie pokazana publicznie po raz pierwszy w historii muzealnictwa!

Elementy kobiecego stroju pochodzą ze zbiorów pięciu instytucji: Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Na wystawie będzie można zobaczyć także biżuterię odkrytą przez archeologów na cmentarzyskach w Ciepłem oraz Czarnej Wielkiej, skarb srebrny z Olbrachtówka; do tego ozdoby z Gdańska i z obszarów zamieszkiwanych przez Bałtów, a znajdujących się obecnie na Warmii i Mazurach oraz w granicach Litwy, Łotwy i Obwodu Kaliningradzkiego. Kolekcję uzupełniają znaleziska związane z tradycjami skandynawskimi z Wolina i Truso.

Kuratorem wystawy jest Karolina Czonstke-Świątkowska.

fot. Marek Jasiński

Otwarcie wystawy: 16 lipca 2022 r. (sobota), godz. 12:00 – Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63.

Opis wystawy na stronie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku: https://archeologia.pl/aktualnosci/grodzisko-aktualnosci/miala-stroj-bogaty-malowany-w-rozne-swiaty-kobiece-ubrania-i-ozdoby-z-wczesnego-sredniowiecza/

 

Szczegóły

Początek:
16 lipca 12:00
Koniec:
31 marca 2023 17:00
Kategorie Wydarzenie:
,
Wydarzenie Tagi:
, , , , , , , , , , , , , ,
Witryna internetowa:
https://bit.ly/3yBEO9T

Organizator

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Telefon:
(58) 322 21 00
Adres e-mail:
sekretariat@archeologia.pl
Zobacz witrynę: Organizator

Dodaj komentarz

css.php