Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Lastadia. Najstarsza stocznia Gdańska – webinar KONTEKST

2 września 2021 18:00

Bezpłatnie
lastadia stocznia gdank

Długo trzymaliśmy wszystkich w niepewności, ale w końcu wracamy! Popularnonaukowe transmisje na żywo z cyklu KONTEKST wracają po wakacyjnej przerwie w ten czwartek, 02.09.2021, o godz. 18:00. I choć wakacje możemy uznać już za oficjalnie zakończone (a wszyscy zazdroszczą wciąż studentom), to nic przecież nie stoi na przeszkodzie by wirtualnie odwiedzić Pomorze! A dokładniej – Gdańsk.

Zapis spotkania na kanale YouTube Archeologii Żywej

Lastadia. Najstarsza stocznia Gdańska - H. Paner, B. Kościński, M. Klebba | KONTEKST 33

Jeśli o Lastadii słyszycie pierwszy raz, a ze stocznią w Gdańsku kojarzycie wyłącznie współczesne wydarzenia, to przygotujcie się na niespodziankę! Pierwsza wzmianka o najstarszej gdańskiej stoczni pochodzi z 1362 roku, gdy była wciąż zaledwie przystanią portową. Znacząca rola Gdańska wymagała jednak poważnej stoczni i Lastadia stosunkowo szybko objęła powierzchnię 9 tys. m² (dla porównania jedno boisko piłkarskie to 7 tys. m²). Budowano tu okręty m.in. dla włoskiej Genui, holenderskiego Kampen, niemieckiej Lubeki i króla Anglii Henryka VIII!

Brzmi imponująco? Imponująco, to dopiero brzmią wyniki prowadzonych na tym obszarze badań archeologicznych! Nie będzie bowiem tylko o historii tego miejsca. Opowiemy również m.in. ogólnie o badaniach prowadzonych przez gdańskich archeologów, tym co z nich wynika, oraz o tym co dzieje się z odkrywanymi zabytkami. Przy okazji wspomnimy także o nadchodzącym wielkimi krokami wydarzeniu pt. „Weekend z Archeologią 2021: Smaki przeszłości”, organizowanym przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

A gośćmi tego KONTEKSTU będą trzej pracownicy wspomnianego muzeum:

  • – dr Henryk Paner – były dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, a obecnie kierownik oddziału Afrykanistycznego,
  • – Bogdan Kościński – kierownik Działu Archeologii Miasta Gdańska,
  • – oraz Marcin Klebba – kierownik oddziału Spichlerz „Błękitny Baranek”.

Dla mieszkańców i fanów Gdańska – niegdyś miasta królewskiego i hanzeatyckiego, będącego największym miastem Rzeczpospolitej Obojga Narodów – to spotkanie obowiązkowe!

Jeśli jesteście stałymi widzami i zastanawiacie się czy przypadkiem nie pomyliliśmy się z godziną, to zapewniamy, że jest tak jak powinno być! Tradycyjną godzinę w tym sezonie przenosimy na ciut wcześniej! Mamy jednocześnie nadzieję, że nie będzie to znaczącym problemem dla naszych widzów, bo na pewno będzie wielkim udogodnieniem dla gości. Liczymy, że pomimo tej zmiany będziecie z nami na żywo!

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach

Szczegóły

Data:
2 września 2021
Godzina:
18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,
https://youtu.be/UZF-m2s7INY

Dodaj komentarz

css.php