Krzemionki. Kopalnia sprzed 5 000 lat – webinar KONTEKST

Registrations have closed.
Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki, Archeologia Żywa

Krzemionki. Kopalnia sprzed 5 000 lat – webinar KONTEKST

22 22 people viewed this event.

Krzemionki, to miejsce niezwykłe! Możliwe, że kopalni podobnych do Krzemionek dawno, a raczej bardzo dawno temu, było w Europie sporo. Jednak to właśnie te znajdujące się współcześnie na terenie wsi Sudół w woj. świętokrzyskim zachowały się do naszych czasów w świetnym stanie.

Zapis spotkania na kanale YouTube

To miejsce jest niesamowitym świadectwem rozpoczęcia zorganizowanego procesu wydobycia i produkcji pierwszych narzędzi, przełomu technologicznego, społecznego i intelektualnego. Oto jedyne w Polsce stanowisko archeologiczne z epoki kamienia, które w 2019 roku znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obiekt UNESCO! A przypomnijmy, że w Polsce w sumie jest ich tylko 17!

Kiedy w 1922 roku niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego archeolog Jan Samsonowicz odkrył pierwsze szyby kopalniane, w których wydobywany był krzemień, nie do końca zdawał sobie sprawę z wartości swego znaleziska. Kolejne wykopaliska archeologiczne przyniosły niezwykły efekt! Pomiędzy wsiami Sudół i Magonie w gminie Bodzentyn, na stosunkowo niewielkim terenie odnaleziono ogromną sieć kopalń pochodzących z młodszej epoki kamienia, a dokładniej właśnie ok. 5 tysięcy lat temu.

Dlaczego właśnie tutaj? Kogo interesowałyby krzemieni? Co w tym wszystkim jest takiego niesamowitego? I kluczowe – czy warto zobaczyć to miejsce na własne oczy? O tym wszystkim, ale i pewnie innych równie ważnych kwestiach, porozmawiamy na kolejnym spotkaniu z cyklu KONTEKST, w najbliższy czwartek (09.09.2021) wyjątkowo o godz. 12:00.

A gośćmi tego KONTEKSTU będą dwaj pracownicy Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki (Oddziału Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim):

  • Artur Jedynak – kustosz, archeolog, doktorant w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, a także współautor wniosku nominacyjnego Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, więc będziecie mu mogli osobiście podziękować za jego pracę w komentarzach w trakcie transmisji,
  • a także dr Szymon Modzelewski – również archeolog i pracownik Krzemionek, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, autor wielu tekstów popularnonaukowych, którego Czytelnicy Archeologii Żywej mogą kojarzyć z paru artykułów popełnionych dla nas, a zapowiada się, że owa liczba będzie cały czas rosnąć.

Czy K-O-G-O-K-O-L-W-I-E-K trzeba zachęcać dalej? Naszym zdaniem nie ma takowej potrzeby! Widzimy się w czwartek, 09.09.2021, o godz. 12:00. W razie czego: powiedzcie szefom lub nauczycielom, że to o wiele lepsze od kolejnej wideokonferencji czy lekcji historii. Może przynajmniej szefowie dadzą się przekonać!

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach

 

Date And Time

09-09-2021 to
09-09-2021
 

Lokalizacja

Online event
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

 
Watch video
 

Share With Friends