Jak stres wpływa na szkielet człowieka? – KONTEKST

This event has been cancelled.
Archeologia Żywa

Jak stres wpływa na szkielet człowieka? – KONTEKST

212 212 people viewed this event.

Bardzo możliwe, że każdy był kiedyś w stresującej sytuacji. O stresie psychologicznym i sposobach radzenia sobie z nim, można odnaleźć w sieci wiele artykułów. Nie jest on jednak jedynym rodzajem stresu, na który byli i wciąż są, narażeni ludzie!

Zapis spotkania na YouTubie

Sposób odżywiania, niedobór lub brak żywności, warunki higieny, stan zdrowia czy ogólnej kondycji biologicznej. Stres fizjologiczny, rozumiany jako reakcja organizmu na warunki życia, uwidaczniać się może na szkielecie człowieka w wielu miejscach. Niektóre tzw. wyznaczniki stresu fizjologicznego są standardowo stosowane przez antropologów, inne są mniej popularne i nie zawsze doceniane. Ich rozpoznanie jest jednak kluczowe w przypadku badań populacji historycznych, czyli tego co nierozłącznie przybliża archeologię do antropologii.

W trakcie kolejnej transmisji na żywo z cyklu #KONTEKST, która rozpocznie się w najbliższy czwartek o godz. 19:00, dowiemy się jak wyglądają i o czym świadczą najczęściej występujące na szkielecie człowieka wyznaczniki stresu fizjologicznego.

Gościem, który przybliży nam tę wiedzę będzie:

  • dr hab. KRZYSZTOF BORYSŁAWSKI, emerytowany prof. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, założyciel Katedry Antropologii UPWr, obecnie wykładający również na Państwowej Uczelni Agelusa Silesiusa w Wałbrzychu, autor setek publikacji naukowych i popularnonaukowych, zwolennik i propagator interdyscyplinarnej współpracy antropologii z innymi naukami, stały widz KONTEKSTU, którego Czytelnicy Archeologii Żywej kojarzą z pewnością również z artykułów popełnionych na naszych łamach.

W tym miejscu zwykle dodajemy jeszcze parę słów dlaczego warto być z nami w najbliższy czwartkowy wieczór… Jednak w przypadku tego spotkania chyba nikomu dalsza zachęta nie jest już potrzebna!

Udział w transmisji jest oczywiście otwarty i darmowy dla wszystkich zainteresowanych wydarzeniem, bez zapisów czy limitu miejsc. Czy będzie nas więcej niż ostatnim razem gdy omawialiśmy antropologiczne tematy? Liczymy na Was!
—-
Na tytułowym zdjęciu tzw. cribra orbitalia odkryte na szkielecie małego dziecka ze średniowiecznego Helgeandsholmen, Sztokholm, Szwecja (fot. Dead Men Tell Tales, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, z Wikimedia Commons)

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach

 

Date And Time

17-02-2022 to
17-02-2022
 

Lokalizacja

Online event
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

 
Watch video
 

Share With Friends