Jak Homo erectus opuścił Afrykę? – webinar KONTEKST

Registrations have closed.
Odkrywca, Archeologia Żywa

Jak Homo erectus opuścił Afrykę? – webinar KONTEKST

834 834 people viewed this event.

Za kolebkę ludzkości uznaje się Afrykę Wschodnią. Wzdłuż Wielkiego Rowu Afrykańskiego, który rozciąga się od Mozambiku, przez Tanzanię aż po wybrzeże Morza Czerwonego w rejonie Erytrei i Etiopii, odkrywane są najstarsze ślady działalności człowieka w postaci narzędzi kamiennych. Pod względem badań nad najstarszymi śladami aktywności człowieka nieco słabiej rozpoznany jest natomiast obszar wysunięty dalej na północ Afryki – Pustynia Wschodnia w Sudanie. Za swój cel obrali go już jakiś czemu temu polscy archeologowie we współpracy z Uniwersytetem Dwóch Nilów w Chartumie. I co, by tu długo nie opisywać, wyniki badań przerosły ich oczekiwania!

Odkryto tam m.in. ślady obecności Homo erectusa, pochodzące sprzed 400 tys. lat – w sumie ponad tysiąc wyrobów kamiennych, w tym charakterystyczne pięściaki. Uzyskano tym samym dowód na istnienie nieznanego do tej pory szlaku migracji tego gatunku poza kontynent afrykański! Wspominaliśmy, że do tego wszystkiego doszło w sposób przypadkowy? To jest dopiero historia!

W całości poznacie ją w najbliższy czwartek o godz. 20:00, w trakcie kolejnego spotkania z cyklu KONTEKST! Gościć w nim będziemy oczywiście badaczy, który uczestniczyli w tym całym przedsięwzięciu. Będą z nami:

  • profesor w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik projektu „Homo erectus na szlaku ku Eurazji”, wybitny specjalista w dziedzinie późnego paleolitu i mezolitu – dr hab. Mirosław Masojć,
  • oraz doktorant w Kolegium Doktorskim Archeologii, Sztuki i Kultury na Uniwersytecie Wrocławskim, interesujący się poza paleolitem również archeologią eksperymentalną – mgr Grzegorz Michalec.

Jeśli obowiązki mu pozwolą to możliwe, że dołączy do nas jeszcze jeden gość, ale to niech będzie niespodzianką. Obaj Panowie reprezentują większy zespół badawczy odpowiedzialny za szereg artykułów, w tym za ten opublikowany niedawno w renomowanym czasopiśmie naukowym Plos One!

Nie obawiajcie się jednak, poprosiliśmy by nie zapomnieli o wstępie, dla wszystkich niezorientowanych w temacie  A jeśli są pośród Was jacyś kamieniarze, to w końcu się doczekaliście na swój temat! Wiemy, że trochę to trwało, ale liczymy, że przynajmniej teraz stawicie się w licznym gronie.

Więcej o cyklu KONTEKST

 

Date And Time

22-04-2021
 

Lokalizacja

Online event
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

 
Watch video
 

Share With Friends