Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Goci. Znad Bałtyku do Rzymu

11 maja 2020 - 1 stycznia 2021

Goci. Znad Bałtyku do Rzymu

Złoto, srebro, bursztyn, mosiądz. Goci w sztuce biżuterskiej osiągnęli prawdziwie mistrzostwo, a dziś każdy z nas może podziwiać efekty ich prac. Mamy przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych do Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu na najnowszą wystawę czasową – “Goci. Znad Bałtyku do Rzymu”.

Goci to lud pochodzenia skandynawskiego, który w V wieku n.e. przyczynił się do upadku Imperium Rzymskiego w Europie. Zanim jednak odegrali tak ważną rolę u schyłku okresu antycznego, przeszli bardzo daleką drogę – zarówno w sensie dosłownym, jak i kulturowym. Wystawa w Muzeum Łużyckim przedstawia dzieje Gotów w pierwszych wiekach naszej ery, kiedy to zasiedlili oni południowe wybrzeża Morza Bałtyckiego, gdzie szybko wzbogacili się na handlu bursztynem. Z czasem część z nich ruszyła na południowy wschód. Trwająca kilka pokoleń wielka wędrówka zaprowadziła ich nad Morze Czarne i nad środkowy Dunaj. Główną oś wystawy stanowią skomplikowane relacje Gotów z potęgą ówczesnego świata – Cesarstwem Rzymskim, oraz ich niezwykle charakterystyczna kultura materialna, po której dziś odnajdujemy głównie zestawy kobiecej biżuterii z brązu, srebra i złota.

Eksponaty prezentowane na wystawie to zarówno wytwory rzymskiego rzemiosła, jak również niepowtarzalne przykłady gockiego jubilerstwa. Ekspozycja pokazuje historię i specyfikę kulturową ludu, który czerpał korzyści z prowadzenia handlu bursztynem, a jego migracja nad Morze Czarne, na tereny sąsiadujące z prowincjami rzymskimi, przyczyniła się do upadku imperium. Dlatego główną osią wystawy jest rekonstrukcja drogi wielbarskiej, która symbolizuje trakt wiodący znad Bałtyku do Rzymu. Wzdłuż tego szlaku umieszczono fragment gockiego domostwa, rzymskiego wozu handlowego czy kamienny słup milowy.

Wystawa „Goci. Znad Bałtyku do Rzymu” otwarta jest dla indywidualnych zwiedzających oraz dla grup nie większych niż 6 osób.

Wystawa ta przygotowana została wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, a eksponaty udostępniły także Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, oraz Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy koło Zielonej Góry.

Goci. Znad Bałtyku do Rzymu Zgorzelec

Szczegóły

Początek:
11 maja 2020
Koniec:
1 stycznia 2021
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
,

Organizator

Muzeum Łużyckie
Adres e-mail:
muzeumluzyckie@)zgorzelec.eu
Zobacz stronę dla: Organizator

Miejsce wydarzenia

Muzeum Łużyckie
ul. Daszyńskiego 15
Zgorzelec, 59-900 Polska
+ Google Map
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

Dodaj komentarz

css.php