Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Dziki Zachód przed Europejczykami – webinar KONTEKST

15 lipca 2021 20:00 - 21:15

Bezpłatnie
Dziki Zachod Przed Europejczykami

W najbliższy czwartek o godz. 20:00, w kolejnym spotkaniu z cyklu KONTEKST po raz pierwszy przeniesiemy się do Ameryki Północnej! A dokładniej: na Dziki Zachód! Nie będzie to jednak ten Zachód, który znacie z popularnych westernów jak np. „Dobry, zły i brzydki” czy gier „Read Dead Redemption”. Przybliżymy Wam jak wyglądał on na długo przed przybyciem Europejczyków!

Zapis spotkania na kanale YouTube Archeologii Żywej

Dziki Zachód przed Europejczykami - Radosław Palonka | KONTEKST 31


Choć pewnie każdy choć raz słyszał o wielkich miastach Majów czy Azteków, o wiele rzadziej wspomina się o potężnych centrach ceremonialnych i osadniczych położonych na północ od Meksyku i Rio Grande. Przyrównywane czasem do proto-miast, zamieszkiwane były przez społeczności typu wodzowskiego, a niektórzy przypuszczają, że stały one dosłownie o krok od utworzenia struktur proto-państwowych.

Każdy kto przeczytał już aktualny numer Archeologii Żywej, ma pewną przewagę nad pozostałymi osobami, bo można w nim znaleźć podstawowe informacje na ten temat. Czas jednak je rozwinąć! W tym celu zaprosiliśmy do KONTEKSTU naszego ulubionego polskiego badacza specjalizującego się w badaniach kultur indiańskich Ameryki Północnej! Gościł on na łamach AŻ już zresztą dwukrotnie!

Dr hab. Radosław Palonka – adiunkt w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, stypendysta Fundacji Fullbrighta, The Tokyo Foundation i Fundacji Kościuszkowskiej, od 2011 kieruje badaniami archeologicznymi w regionie Mesa Verde w Kolorado, badając przemiany osadnicze oraz sztukę naskalną grup indiańskich z Południowego Zachodu.
Możliwe, że jeszcze ktoś do niego dołączy, ale niech pozostanie to niespodzianką! Tak czy siak sądzimy, że drugiego takiego specjalisty to ze świecą szukać. Dlatego jeśli interesuje Was jak wyglądała ta część świata zanim postanowiliśmy się tam pojawić i wszystko popsuć, to nie możecie przegapić tego spotkania.

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach

Szczegóły

Data:
15 lipca 2021
Godzina:
20:00 - 21:15
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, ,
https://youtu.be/oVYAQclAMZw

Dodaj komentarz

css.php