Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Dlaczego ludzie tworzyli malowidła naskalne? – webinar KONTEKST

23 września 2021 18:00 - 19:30

Bezpłatnie

Jeszcze do niedawna sądzono, że rozwój sztuki paleolitycznej miał charakter stopniowy, od jej prymitywnych początków w okresie oryniackim, aż po jej apogeum, którego kwintesencją miały być malowidła w Lascaux. Odkrycie Jaskini Chauveta w 1994 r. pokazało jednak jak błędne było to wyobrażenie!  W zależności od miejsca i czasu, różne poziomy zaawansowania musiały istnieć jednoczasowo, a coś co odkrywano było z czasem tracone, aby ponownie zostać odkrytym tysiące lat później.

Zapis spotkania na naszym kanale YouTube

Dlaczego ludzie tworzyli malowidła naskalne? - Andrzej Rozwadowski | KONTEKST 36

Co jednak zadziwia to fakt, że pomimo jej ogromnego zasięgu geograficznego, cała sztuka jaskiniowa cechuje się nadzwyczajną spójnością. Jedno z najważniejszych pytań zaś dotyczy tego jak długo trwała tradycja paleolitycznej sztuki naskalnej w Europie. Najstarsze daty pochodzą z Jaskini Chauveta (między 35 a 36 000 lat temu), a najmłodsze z Jaskini Portel we francuskim departamencie Ariège (13 500 lat temu ± 180 lat)!

Jej jednolitość, niesamowicie długi czas trwania… To wszystko sprawia, że naukowców męczy wiele pytań, dla których postaramy się znaleźć odpowiedzi w najbliższy czwartek, o godz. 18:00 w trakcie kolejnej otwartej transmisji na żywo z cyklu KONTEKST!

No dobra…  My z ciekawością posłuchamy, a na pytania odpowiadać będzie:

  • dr hab. Andrzej Rozwadowski, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w swej pracy naukowej zajmujący się dziedzictwem kulturowym Azji Środkowej i Syberii m.in. właśnie przez pryzmat sztuki naskalnej, ale i również szamanizmem czy szlakiem jedwabnym, współredaktor opublikowanej niedawno książki “”Visual Culture, Heritage and Identity: Using Rock Art to Reconnect Past and Present””.

To właśnie dzięki jego pomocy powstał jeden z najbardziej spektakularnych numerów Archeologii Żywej zatytułowany „Zapisane na skałach”, w którym udało się nam zebrać światowej sławy gwiazdy rock(a) artu  Zapraszamy w niesamowitą, wirtualną podróż po najstarszych galeriach sztuki!

Wstęp oczywiście wolny!

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach

Szczegóły

Data:
23 września 2021
Godzina:
18:00 - 19:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, ,
https://youtu.be/RGhXskoNhS4

Dodaj komentarz

css.php