Dlaczego ludzie tworzyli malowidła naskalne? – webinar KONTEKST
Jeszcze do niedawna sądzono, że rozwój sztuki paleolitycznej miał charakter stopniowy, od jej prymitywnych początków w okresie oryniackim, aż po jej apogeum, którego kwintesencją miały być malowidła w Lascaux. Odkrycie Jaskini Chauveta w 1994 r. pokazało jednak jak błędne było to wyobrażenie! W zależności od miejsca i czasu, różne poziomy zaawansowania musiały istnieć jednoczasowo, a coś co odkrywano było z czasem tracone, aby ponownie zostać odkrytym tysiące lat później.
Zapis spotkania na naszym kanale YouTube
Co jednak zadziwia to fakt, że pomimo jej ogromnego zasięgu geograficznego, cała sztuka jaskiniowa cechuje się nadzwyczajną spójnością. Jedno z najważniejszych pytań zaś dotyczy tego jak długo trwała tradycja paleolitycznej sztuki naskalnej w Europie. Najstarsze daty pochodzą z Jaskini Chauveta (między 35 a 36 000 lat temu), a najmłodsze z Jaskini Portel we francuskim departamencie Ariège (13 500 lat temu ± 180 lat)!
Jej jednolitość, niesamowicie długi czas trwania… To wszystko sprawia, że naukowców męczy wiele pytań, dla których postaramy się znaleźć odpowiedzi w najbliższy czwartek, o godz. 18:00 w trakcie kolejnej otwartej transmisji na żywo z cyklu KONTEKST!
No dobra… My z ciekawością posłuchamy, a na pytania odpowiadać będzie:
- dr hab. Andrzej Rozwadowski, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w swej pracy naukowej zajmujący się dziedzictwem kulturowym Azji Środkowej i Syberii m.in. właśnie przez pryzmat sztuki naskalnej, ale i również szamanizmem czy szlakiem jedwabnym, współredaktor opublikowanej niedawno książki „”Visual Culture, Heritage and Identity: Using Rock Art to Reconnect Past and Present””.
To właśnie dzięki jego pomocy powstał jeden z najbardziej spektakularnych numerów Archeologii Żywej zatytułowany „Zapisane na skałach”, w którym udało się nam zebrać światowej sławy gwiazdy rock(a) artu Zapraszamy w niesamowitą, wirtualną podróż po najstarszych galeriach sztuki!
Wstęp oczywiście wolny!