Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Chodź pomaluj mój świat… Garncarstwo kultury łużyckiej – webinar KONTEKST

29 lipca 2021 20:00 - 21:15

Bezpłatnie
garncarstwo kultury łużyckiej

Na żółto i na czerwooonooo! A teraz przyznać się, kto przeczytał tytuł i te początkowe słowa, w rytm piosenki zespołu 2 plus 1? Mamy nadzieję, że przynajmniej parę osób pamięta takie klasyki.

Zapis spotkania na kanale YouTube Archeologii Żywej

Ceramika malowana kultury łużyckiej - Dagmara Łaciak | KONTEKST 32

Zwyczaj malowania ciała, skór, tkanin, przedmiotów, mieszkań towarzyszył człowiekowi zapewne od momentu jego pojawienia się na Ziemi. Wynikał z potrzeby opowiadania o przeżywanych emocjach i otaczającym świecie. Przejaw tej kreatywności jest silnie obecny również w rzemiośle garncarskim. Fenomen kolorowej ceramiki pojawiał się i znikał na różnych terytoriach i w różnym czasie ale zawsze spotykał się z dużym zainteresowaniem. Tak też było z tzw. halsztacką, śląską czy nadodrzańską ceramiką malowaną.

Jeśli piękna malowana ceramika kojarzy się Tobie wyłącznie z przereklamowanymi amforami antycznej Grecji, a na zabytki odkrywane na terenach dzisiejszej Polski patrzysz z pogardą, to kolejny KONTEKST jest właśnie dla Ciebie! W końcu w Archeologii Żywej jesteśmy po to by chwalić nasze, gdy zna się tylko cudze. Spotykamy się tradycyjnie w czwartek, 29.07.2021 o godz. 20:00!

A specjalistką, która wytłumaczy nam: jak wyglądało garncarstwo w kulturze łużyckiej, czym różnią się poszczególne wyroby, skąd pochodziły surowce czy farby i dlaczego to wszystko jest ważne z naukowego punktu widzenia, będzie dr Dagmara Łaciak! Zatrudniona w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, nie stroniąca od współpracy z innymi ośrodkami naukowymi, specjalizująca się w badaniach ceramiki pochodzącej z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, wykorzystująca w tym celu analizy archeometryczne, która niejeden garnek w swym życiu własnoręcznie ulepiła.

Kto przeczytał artykuł jej autorstwa w numerze Archeologia Żywa 4 (70) 2018 z pewnością był równie zaskoczony co nasza redakcja, że w tak interesujący sposób da się pisać o ceramice. A co wydawałoby się niemożliwe: na żywo opowiada jeszcze ciekawiej! W trakcie transmisji jak zawsze będzie możliwość zadawania pytań, więc liczymy na Waszą obecność.

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach

Szczegóły

Data:
29 lipca 2021
Godzina:
20:00 - 21:15
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
https://youtu.be/BcAcx0aA2vA

Dodaj komentarz

css.php