Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Bornholm. Wyspa dawnych bogów – webinar Kontekst

28 stycznia 2021 20:00 - 21:00

Bezpłatnie

Wyspa Bornholm kojarzona jest przede wszystkim z pięknymi krajobrazami, spokojem i niezliczoną ilością tras dla miłośników dwóch kółek – stąd też dla wielu osób stanowi rowerową Mekkę Bałtyku. Niestety niewielu z nich, przemierzając ją, ma świadomość, że niezwykła przeszłość Morza Bałtyckiego jest bliżej niż to się wydaje. Przeszłość, w tym ta najdawniejsza, na Bornholmie jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Tak jak chociażby na stanowisku Sorte Muld położonym we wschodniej części wyspy w pobliżu miejscowości Svaneke.

Sorte Muld w Danii ma status stanowiska o szczególnym znaczeniu narodowym. Ze względu na odkrywane na nim zabytki, a zwłaszcza znaczną ilości złotych foli wotywnych, w trakcie badań musiały zostać zachowane szczególne warunki bezpieczeństwa. Dużą wagę przykładano do metodyki prowadzonych prac, która pozwoliła na wykrycie nawet najdrobniejszych zabytków, a cały proces od wydobycia do dokumentacji był szczegółowo kontrolowany na każdym jego etapie. Badania w latach 80-tych wykazały, że odnalezienie fragmentów złotych folii jest możliwe w zasadzie tylko przy zastosowaniu flotacji.

Te niewielkich rozmiarów przedmioty (1-2 cm) były wycinane lub odciskane przy pomocy brązowej matrycy na złotej folii wysokiej próby. Rzadkość stanowiły egzemplarze wykonane ze srebra lub brązu. Dokładność i staranność stworzonych przedstawień była na tyle duża, że na ich podstawie podjęto próbę rekonstrukcji elementów stroju, a nawet fryzur z okresu Wędrówek Ludów i Vendel.

O badaniach tego niesamowitego stanowiska, odkrywanych na nim “złotych ludziach”, zapomnianych świątyń i przedstawień walkirii, opowiedzą już na najbliższym spotkaniu z cyklu Kontekst – Karolina Czonstke z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i Bartosz Świątkowski z Uniwersytetu Gdańskiego.

Jako, że są oni odpowiedzialni za realizację międzynarodowego projektu “ArchaeoBalt – Towards Innovative Green & Blue Tourism” z pewnością wymienimy się swymi doświadczeniami na temat współpracy z zagranicznymi ośrodkami naukowymi, a oni sami nie raz spróbują Was przekonać, że Bornolm jest równie świetnym celem wycieczek co Egipt! ?

ZAPRASZAMY do udziału w transmisji na żywo!
DZIEŃ: 28.01.2021
GODZINA: 20:00 – 21:00
MIEJSCE: To wydarzenie na Facebooku lub Facebook Archeologii Żywej

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach.

Zapis spotkania na YouTubie

Bornholm. Wyspa dawnych bogów - Karolina Czonstke, Bartosz Świątkowski | KONTEKST 12

Szczegóły

Data:
28 stycznia 2021
Godzina:
20:00 - 21:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , ,
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/446245363062606/

Dodaj komentarz

css.php