Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Bitwa pod Legnicą 1241. Czego jeszcze nie wiemy? – webinar KONTEKST

8 kwietnia 2021 20:00 - 21:15

Bezpłatnie
Bitwa Pod Legnica 1241

780 lat temu, 9 kwietnia 1241 roku, na polach pod Legnicą miała miejsce bitwa, w trakcie której starły się dwa odmienne światy.

Z jednej strony stanęli Mongołowie, zwani w Europie Tatarami, którzy przybyli z głębi azjatyckiego stepu. Znaczony wieloma zwycięstwami pochód zaprowadził ich także na tereny osłabionej podziałami dzielnicowymi Polski. W obronie swej ziemi zaś stanęło rycerstwo śląskie na czele z księciem Henrykiem II Pobożnym.

Europa nie rozumiała celów i ambicji wschodniego ludu. W jej wyobrażeniu najeźdźcy byli przybyłymi wprost z piekieł „Tatarami”, chciwymi łupów i ludzkiej krwi. Mongołowie bitwę wygrali, jednak zwycięstwo na odległym krańcu ich świata było mało znaczącym epizodem. Z kolei porażka chrześcijan oraz śmierć ich wodza, księcia Henryka II, mocno wryła się w pamięć mieszkańców Śląska, Polski i Europy.

Pomimo upływu wielu wieków z bitwą wciąż związanych jest wiele legend i zagadek. Na ile możemy wierzyć źródłom opisującym to wydarzenie? Czy Mongołowie naprawdę byli tak krwiożerczy? Czy doszło wówczas do pierwszego w historii ludzkości użycia gazów bojowych? No i oczywiście, czy bitwa naprawdę odbyła się tam gdzie dziś leży miejscowość Legnickie Pole?

W tym celu do najbliższego KONTEKSTU, który odbędzie się w czwartek, 8 kwietnia 2021 r., o godz. 20:00, zaprosiliśmy trzech specjalistów, którzy od lat już uczestniczą w próbach rozwiązania tych zagadek, m.in. biorąc udział w poszukiwaniach pola bitwy organizowanych przez Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Księstwa Legnickiego.

Naszymi gośćmi będą:

  • mgr Adam Kubik – historyk, bronioznawca, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach,
  • oraz dr Tomasz Stolarczyk i mgr Przemysław Paruzel – archeologowie, pracownicy Muzeum Miedzi w Legnicy, którego oddział – Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu w pełni poświęcony jest temu niesamowitemu wydarzeniu. To prawie jak oni sami!

Jak zawsze liczymy, że stawicie się licznie na tym wirtualnym ubitym polu i wręcz zasypiecie nas gradem pytań, przysłaniając światło naszych kamer!

Do zobaczenia!
DZIEŃ: 08.04.2021
GODZINA: 20:00
MIEJSCE: to wydarzenie (bez rejestracji, formularzy i limitów, wystarczy, że będziecie online w momencie rozpoczęcia, a obrazek u góry zmieni się w transmisję, prosimy nie klikać w linki publikowane z innych kont niż profil miesięcznika Odkrywca i kwartalnika Archeologia Żywa)

Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach.

Zapis spotkania na naszym kanale YouTube

Bitwa pod Legnicą 1241. Czego jeszcze nie wiemy? - Kubik, Paruzel, Stolarczyk | KONTEKST 22

Szczegóły

Data:
8 kwietnia 2021
Godzina:
20:00 - 21:15
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
https://youtu.be/yMCRCd23JvI

Dodaj komentarz

css.php