- To wydarzenie minęło.
Archeologia Gniezna
24 stycznia 2019 - 31 marca 2019
„Archeologia Gniezna” jest ekspozycją przedstawiającą historię wykopalisk prowadzonych na obszarze jednej z dawnych stolic naszego kraju. Mowa tutaj zarówno o najstarszych pracach prowadzonych przez XIX-wiecznych „poszukiwaczy starożytności”, jak i o w pełni profesjonalnej działalności zawodowych archeologów. Przedstawione są najważniejsze postacie, stanowiska oraz artefakty nierozerwalnie związane z Gnieznem i jego przeszłością.
Wystawa ukaże historię badań archeologicznych w Gnieźnie od ich początku aż do dzisiaj. Ta historia to ważny rozdział dziejów archeologii w Polsce. Archeologia Gniezna to wiele badań i metod będących wówczas pionierskimi. Pokazane zostaną sylwetki najważniejszych badaczy, miejsca – stanowiska archeologiczne, w których prowadzili wykopaliska, metody badawcze, jakimi się posługiwali i wiele innych ciekawostek związanych z archeologią Gniezna! Oczywiście, nie zabraknie tego co najcenniejsze: zabytków – od czasów najdawniejszych aż do nowożytności – odnalezionych w tym mieście. Do obejrzenia ponad 300 znalezisk!
Wystawa organizowana jest przez MPPP w Gnieźnie we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu – instytucją, która tak wiele wniosła do badań archeologicznych Gniezna.
Wystawę można podziwiać w sali wystaw czasowych na parterze Pałacu Górków przy ulicy Wodnej 27 w Poznaniu od 24 stycznia 2019 do 31 marca 2019. Wstęp będzie możliwy po zakupie biletu uprawniającego do zwiedzania całego muzeum.
Archeologia Gniezna – zaangażowani
Kuratorzy wystawy:
Tomasz Janiak (MPPP w Gnieźnie)
Łukasz Kaczmarek (MPPP w Gnieźnie)
Tomasz Sawicki (MPPP w Gnieźnie)
Katarzyna Zisopulu-Bleya (MAP)
Opracowanie tekstów:
Michał Bogacki
Realizacja wystawy:
Mariusz Możdżeń (MPPP w Gnieźnie)
Miłosz Rabiega (MPPP w Gnieźnie)
Magdalena Robaszkiewicz (MPPP w Gnieźnie)
Dariusz Stryniak (MPPP w Gnieźnie)
Aranżacja i opracowanie graficzne:
STUDIO YOS Poznań