Ruszył drugi sezon badań archeologicznych zamku Bolków, prowadzonych wspólnie przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Głównym celem tegorocznych prac archeologicznych jest rozpoznanie reliktów nieznanej dotychczas budowli, zlokalizowanej w północnej części dziedzińca głównego zamku. Fundamenty kamiennych murów odkryto w tym miejscu równo rok temu. Wówczas, ze względna na niewielką powierzchnię wykopu, niemożliwe było uchwycenie całości jej konstrukcji.
Ponadto archeolodzy eksplorować będą przestrzeń między wieżą dziobową (bergfriedem) a murem obronnym i dawną wieżą mieszkalną. W ubiegłym roku w tym miejscu natrafiono na warstwę gruzu zawierającego tysiące fragmentów nowożytnych kafli piecowych, w tym unikalne późnorenesansowe i wczesnobarokowe kafle z wizerunkami władców europejskich.
Kafle piecowe najpewniej zostały zdeponowane w tym miejscu w wieku XVIII, kiedy zamek stał się własnością zakonu Cystersów i został poddany przebudowie, lub na początku XIX w. kiedy, po sekularyzacji zakonu, zamek opustoszał i popadł w ruinę. Wśród kafli wyróżniają się egzemplarze z portretowymi przedstawieniami europejskich władców (króla Polski Zygmunta III Wazy, elektora saskiego Christiana II Wettyna, króla Danii Christiana IV Oldenburga i królowej duńskiej Anny Katarzyny), a także XVII-wiecznych śląskich arystokratów.
W tegorocznych wykopaliskach wezmą udział studenci Instytutu Archeologii UJ oraz wolontariusze z działającego przy Muzeum Klubu Młodych Archeologów. Kierownikami badań są dr Stanisław Wilk i dr Przemysław Nocuń.
Podobnie jak w ubiegłym roku, równolegle z badaniami archeologicznymi, na zamku odbywać się będą Letnie Warsztaty Architektury. Wezmą w nich udział studenci i wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
W piątek 2 sierpnia 2024 r. wszystkich chętnych zapraszamy na dzień otwarty badań archeologicznych zamku Bolków. W jego trakcie można będzie zobaczyć na czym polega praca archeologów badających średniowieczny zamek, porozmawiać z nimi i obejrzeć pierwsze efekty tegorocznych prac wykopaliskowych. Prace archeologiczne, finansowane ze środków Muzeum Karkonoskiego oraz Instytutu Archeologii UJ, potrwają do 9 sierpnia br.
Absolwent Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracujący obecnie w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół eneolitu i wczesnej epoki brązu w Polsce i w Europie Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem początków użytkowania przedmiotów miedzianych. W pracy muzealnej zajmuje się również zagadnieniami kolonizacji i zagospodarowania Sudetów Zachodnich w późnym średniowieczu. Autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych.