Neolityczny Półksiężyc u stóp Karpat. Wysoczyzna Kańczucka – KONTEKST
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy popularnonaukowy wykład na żywo z cyklu KONTEKST! Już 23.01.2025 (czwartek) o godz. 19:00 na Facebooku czasopisma „Archeologia Żywa” przeniesiemy się w odległe tysiąclecia, by odkryć tajemnice neolitycznych społeczności Wysoczyzny Kańczuckiej.
Dlaczego ponad 5000 lat temu region ten odgrywał kluczową rolę w rozwoju społeczności rolników młodszej epoki kamienia? Najnowsze badania archeologiczne ujawniają, że osadnictwo tych społeczności było znacznie bardziej rozwinięte, niż sądziliśmy do tej pory. Wśród odkryć znalazły się choćby monumentalne cmentarzyska, które stanowią jedne z najbardziej wysuniętych na południowy wschód przejawów monumentalnej architektury grobowej w tamtych czasach!
O niezwykłych znaleziskach, w tym kurhanach i charakterystycznych grobach niszowych, opowiedzą:
- dr DARIUSZ KRÓL – archeolog, adiunkt z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, specjalista w badaniach osadnictwa neolitycznego, który podzieli się wynikami prac terenowych oraz analizami materiałów z Orłów i Skołoszowa.
- dr MICHAŁ GŁOWACZ – z firmy Archeo-Logika, archeolog specjalizujący się w badaniach nad kulturą ceramiki sznurowej dokumentacją oraz interpretacją grobów niszowych i ich znaczeniem w późnoneolitycznym krajobrazie kulturowym.
Dlaczego społeczności kultury pucharów lejkowatych (KPL) i kultury ceramiki sznurowej (KCSz) osiedlały się właśnie tutaj? Co mówią nam monumentalne grobowce i niszowe pochówki o strukturze społecznej dawnych mieszkańców? Te i wiele innych fascynujących pytań zostanie poruszonych podczas wykładu, którym rozpoczynamy nowy sezon naszych spotkań na żywo!
Zaznacz „Wezmę udział” i dołącz do nas na żywo, aby wspólnie odkrywać przeszłość Podgórza Rzeszowskiego!