„Góra Zyndrama. Tajemnicza twierdza sprzed 3700 lat” – wyjątkowa wystawa w Muzeum Śląskim
Najnowsza wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach odkrywa przed zwiedzającymi historię niezwykłego stanowiska archeologicznego oraz unikatowych kamiennych fortyfikacji sprzed 3700 lat. Ekspozycja dostępna będzie od 17 stycznia do 22 czerwca 2025 roku.
Około 1725 roku p.n.e., w epoce brązu, grupa osadników z południa Europy przekroczyła Karpaty, docierając nad Dunajec. Na Górze Zyndrama założyli warowną siedzibę, kontrolując szlaki komunikacyjne regionu. Przez kolejne 200 lat ich potomkowie prowadzili intensywne kontakty z lokalną ludnością – zarówno pokojowe, jak i konfliktowe. Po ich działalności pozostały ruiny fortyfikacji, będące najstarszym znanym przykładem kamiennej architektury obronnej w tej części Europy.
Dzięki wykopaliskom prowadzonym przez Uniwersytet Jagielloński, w 2015 roku odsłonięto fragmenty tych unikatowych konstrukcji. Fortyfikacje pełniły nie tylko funkcję obronną, lecz także symboliczną, stanowiąc świadectwo kulturowego rozwoju społeczności epoki brązu.
Wystawa w Muzeum Śląskim prezentuje nie tylko historię odkryć, ale także wybrane zabytki odnalezione na Górze Zyndrama, w tym:
- cenne przedmioty wykonane z poroża, kości, bursztynu i brązu – metalu, który w tamtym czasie był niezwykle rzadki,
- drobną glinianą plastykę, w tym realistyczne figurki zwierząt, takie jak świnie,
- rekonstrukcje unikatowych fortyfikacji.
Ekspozycja, przygotowana pod kuratelą dr Renaty Abłamowicz według scenariusza opracowanego we współpracy z dr. hab. Marcinem S. Przybyłą, prof. UJ, ukazuje najnowsze interpretacje odkryć archeologicznych. Bogata warstwa wizualna, w tym fotografie autorstwa Jana Ledwonia i Marcina S. Przybyły, uzupełnia naukową narrację wystawy.
Zapraszamy do Muzeum Śląskiego w Katowicach na wyjątkową podróż w przeszłość, podczas której można poznać życie i osiągnięcia ludzi epoki brązu oraz historię jednego z najważniejszych odkryć archeologicznych w Polsce.