, ,

Odkrywanie Góry Zamkowej we Wleniu – odsłona czwarta. Warsztaty i wykłady

|


Słowa kluczowe: , , , , , , , ,

Już po raz czwarty na zamku we Wleniu roku odbył się obóz dla wolontariuszy, którzy pracowali w otoczeniu zamku oraz uczestniczyli w warsztatach i wykładach dotyczących dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Zamkowej Góry.

Czas trwania
2024

Wykonawca
Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie”

Datowanie
średniowiecze

Finansowanie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla Dziedzictwa


Opis projektu

W dniach 18-25 sierpnia 2024 roku na wleńskim zamku Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” – we współpracy między innymi z Gildią Przewodników Sudeckich oraz Miastem i Gminą Wleń – zorganizowało czwarty już obóz dla wolontariuszy. W wydarzeniu wzięło udział 9 osób z całej Polski.

Przez osiem dni zauroczeni Doliną Bobru wolontariusze (zakwaterowani we Wleniu) uczestniczyli w warsztatach oraz wykładach dotyczących dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Zamkowej Góry. Poznawali też wleński zamek, jego historię oraz zrealizowane już na tym obszarze wcześniejsze działania (w tym przygotowane w latach 2021-2023 ścieżki, dedykowane im foldery i przewodnik dla najmłodszych).

Równolegle – wspólnie z przewodnikami ze Stowarzyszenia „Gildia Przewodników Sudeckich” – trwało odkrywanie otoczenia zamku. Jego celem było odnalezienie śladów dawnych dróżek spacerowych prowadzących na średni i dolny zamek.

W efekcie tych prac udało się odszukać i uporządkować dawną ścieżkę w północnej części Góry Zamkowej, co stworzyło możliwość udostepnienia mieszkańcom i turystom reliktów mniej znanych części wleńskiej warowni (m.in. baszty i murów obwodowych zamku średniego oraz murów, piwnicy i suchej fosy zamku dolnego).

Wytyczona z zamku górnego do dolnej i średniej części warowni trasa to czwarta już „ścieżka dziedzictwa” przy wleńskim zamku – efektem prac w 2021 roku było bowiem powstanie trasy do dawnego punktu widokowego – Balkonika św. Jadwigi, w 2022 roku – wokół wleńskiego zamku (z wędrówką dawną ścieżką Hagenweg), a w 2023 roku – poznawanie północno-zachodnich partii Góry Zamkowej (z wędrówką dawną ścieżką Torweg).

W planach na kolejne lata jest dalsze porządkowanie terenu wokół zamku, udrażnianie kolejnych dawnych ścieżek oraz przywrócenie dawnych punktów widokowych i odpoczynkowych (w tym naprawa i ponowne ustawienie odnalezionych podczas prac w 2021 i 2023 roku kamiennych ław i stołów).

W październiku – na bazie wspólnie uzgodnionych z wolontariuszami tekstów – wydrukowano folder po nowej „Ścieżce z zamku górnego na zamek średni i dolny” oraz dodrukowano foldery ze „Ścieżką wokół wleńskiego zamku (z wędrówką dawną drogą Torweg)” „Ścieżką wokół wleńskiego zamku (z wędrówką dawną ścieżką Hagenweg)” oraz ze „Ścieżką do Balkonu św. Jadwigi”.

Patronem medialnym wydarzenia było czasopismo „Archeologia Żywa”.

Więcej informacji na temat obozu oraz foldery (w formacie pdf) można znaleźć pod tym linkiem: https://wiezasiedlecin.pl/oboz-dla-wolontariuszy-dalsze-odkrywanie-gory-zamkowej-we-wleniu-odslona-czwarta/


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla Dziedzictwa.

Dodaj komentarz

css.php