Premiera filmu „Megality – historia sprzed 5500 lat”
Mamy przyjemność zaprosić wszystkich chętnych na oficjalny pokaz premierowy filmu „Megality – historia sprzed 5500 lat”. To kolejny las, który wrósł w tym miejscu. Inny od tego, który rósł tu sto, dwieście czy tysiąc lat temu, ale tak samo jak poprzednie skrywający tajemnicę sprzed pięciu i pół tysiąca lat. To miejsce było już legendą, gdy wznoszono kamienne kręgi Stonehenge, a gdy cztery tysiące lat temu projektowano egipskie piramidy nie było już nikogo, kto mógłby odsłonić chociaż część historii, która się tutaj rozegrała.
Film „Megality – historia sprzed 5500 lat” to próba opisania i wyjaśnienia tajemnicy megalitów jaką skrywają lasy okolic Wietrzychowic, Sarnowa, Wilczyna, Pomorza czy południa kraju. Trudno precyzyjnie określić, kiedy po raz pierwszy trwale zasiedlono tereny dzisiejszej granicy Kujaw i Wielkopolski. Pozostawione ślady pozwalają szacować, że nastąpiło to około 4.100 – 2.600 p.n.e. Interesujący nas ludzie żyli tutaj około 1500 lat, aż do połowy III tysiąclecia przed naszą erą. A potem zniknęli. Najprawdopodobniej w wyniku katastrofy klimatycznej. O cywilizacji, którą stworzyli, archeolodzy mówią: kultura pucharów lejkowatych – nazwa wzięła się od charakterystycznego kształtu odnalezionych naczyń z tego okresu.
Dokument, który udało się zrealizować nie rości sobie praw do odpowiedzi na wszystkie pytania. Odpowiada i przybliża tylko to co już udało się w ustalić naukowcom wielu dziedzin. Pokazuje, jak żyli, jakimi narzędziami się posługiwali i jaki poziom zaawansowania technicznego osiągnęli ludzie, którzy zasiedlali w tych zamierzchłych czasach tereny naszego dzisiejszego kraju. Uświadomi widzom, że tuż obok nich rozegrała się historia o tysiąc lat starsza od egipskich piramid i równie tajemnicza co kamienne kręgi Stonehenge.
„Megality – historia sprzed 5500 lat”
Film jest połączeniem dokumentu ze scenami fabularyzowanymi. Wszystko to ma na celu zbudowanie obrazu i przybliżenie historii prastarych mieszkańców obszaru dzisiejszej Polski, która określana jest epoką kultury pucharów lejkowatych. Posiada on ciekawą, zrealizowaną z artyzmem warstwę wizualną opisującą przedmiotową epokę. To swego rodzaju opowieść – wędrówka po ziemiach naszego kraju przed 5500 laty. Zawarte w dokumencie wypowiedzi naukowców mają charakter zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy. Dodatkowo dopełnione są one materiałami wideo, ilustracją muzyczną i komentarzem lektorskim.
Naukowcy jak i sceny fabularyzowane przybliżają historię i sposób życia ludzi, których historię możemy badać i opisywać dzięki zbudowanym i pozostawionym przez nich po sobie grobowcom megalitycznym, jak i licznym artefaktom. Z unikatowym, najstarszym na świecie zachowanym wizerunkiem wozu z Bronocic na południu Polski. W warstwie obrazowej pojawiają się w tym miejscu najcenniejsze zabytki z epoki, między innymi zbiór kilkudziesięciu naczyń wykopanych w pobliżu megalitów w miejscowości Góry czy wołki z Bytynia. Więcej na temat samego filmu w słowach reżysera przeczytacie tutaj.
Gdzie obejrzeć?
Film dostępny jest w całości na stronie producenta: PalFilmStudios