Deir el-Bahari. „Co jeśli nic?” – darmowy webinar
Tysiące ton kamieni do usunięcia. Mrówcza praca w upale i pyle. Szukanie na ogromnym zboczu głazów wskazujących na ingerencję człowieka. Wielki wysiłek fizyczny, a jednocześnie wyzwanie wymagające specjalistycznej, gromadzonej przez lata wiedzy. Wszystko z głęboką wiarą, że po wielu latach uda się spełnić marzenie i odkryć nienaruszony grobowiec faraona.
Polsko-egipska Misja Skalna w Deir el-Bahari jest jednym z najbardziej niezwykłych przedsięwzięć współczesnej archeologii. Pwstała w 1998 r. w wyniku umowy pomiędzy Centrum Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego im. Kazimierza Michałowskiego a władzami Uniwersytetu w Tanta, a następnie Uniwersytetu Ain Shams w Kairze. Ze strony polskiej kierownikiem Misji jest od początku prof. dr hab. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii UW, ze strony egipskiej w latach ubiegłych – prof. Shafia Bedier z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ain Shams w Kairze. Obecnie kierownictwo misji jest wyłącznie polskie. Badania Misji Skalnej w Deir el-Bahari śledzimy wraz z naszymi Czytelnikami już od lat. Z zapartym tchem czytamy o kolejnych doniesieniach ze stanowiska Gebel Ragab.
Bardzo pobieżne oględziny terenu „półki” w 1986 r. przyniosły odkrycie kilku starożytnych graffiti (rysunków bądź napisów wyrytych na skale), ponadto odnosiło się wrażenie, że w niektórych miejscach powierzchnia skał jest jakby oczyszczona z wierzchniej warstwy, jak gdyby w wyniku działania ręki ludzkiej.
Czy po wielu latach badań w końcu będziemy świadkami niesamowitego odkrycia? W związku z nadchodzącą premierą filmu „A co jeśli nic?” opowiadającego nie tylko o badaniach w Deir el-Bahari, ale również o zaangażowanych w to przedsięwzięcie osobach, w celu odświeżenia Waszej wiedzy, postanowiliśmy zaprosić na najbliższe spotkanie z cyklu KONTEKST najbardziej zorientowanych w temacie!
Gośćmi tego spotkania będą prof. Andrzej Niwiński – kierujący pracami Misji Skalnej od 1999 roku, inż. Waldemar Kubiczek – stały członek ekspedycji i przedstawiciel firmy Rotomatic, oraz Monika Krupa – reżyserka filmu „A co jeśli nic?”.
ZAPRASZAMY do udziału w transmisji na żywo nawet pomimo tego, że nagranie z transmisji na żywo dostępne będzie na YouTubie Archeologii Żywej!
DZIEŃ: 21.01.2021
GODZINA: 20:00 – 21:00
MIEJSCE: to wydarzenie lub Facebook Archeologii Żywej