Paleopatologie. Co mówią nam kości? – webinar KONTEKST
Złamania kończyn, skoliozy, zapalenia stawów, nowotwory czy gruźlica – to tylko kilka przykładów urazów i chorób, które pozostawiają ślady na naszych kościach. Jak je rozpoznać? Kiedy pojawiły się po raz pierwszy? Jak wyglądały drogi ich rozprzestrzeniania się i jak wpływały na dawne społeczeństwa?
Czym tak naprawdę jest choroba? Jest wiele definicji, a według najnowszej z nich choroba to stan organizmu, kiedy człowiek czuje się źle ze względu na dolegliwości wywołane przez zmiany strukturalne lub zmienioną czynność narządów. Ludzie odziedziczyli po przedstawicielach rzędu naczelnych i niższych zwierzętach choroby pasożytnicze, metaboliczne, malarię, przepukliny, zapalenia ropne, próchnicę, zaburzenia rozwojowe, nowotwory czy choroby zakaźne.
Nauka wyróżnia 7 grup schorzeń ocenianych w populacjach pradziejowych. Są nimi: zmiany rozwojowe, urazy, choroby zapalne swoiste i nieswoiste, zmiany degeneracyjne, zaburzenia układu wewnątrzwydzielniczego, zaburzenia metaboliczne oraz zmiany nowotworowe. W materiale szkieletowym nie wszystkie z tych schorzeń są możliwe do stwierdzenia. Dotyczy to szczególnie chorób o gwałtownym przebiegu, które z reguły trwają krótko i często kończą się śmiercią, w związku z tym nie pozostawiają zmian na kościach. Przykładami takich chorób są: dżuma, cholera czy tyfus, których epidemie odcisnęły wyraźne piętno w historii ludzkości. Natomiast większość chorób przewlekłych pozostawia wyraźne ślady w układzie kostnym, niekoniecznie będąc schorzeniami samego układu kostnego, ale również jako wtórny rezultat chorób innych narządów lub układów, np. krążenia, oddechowego czy wewnątrzwydzielniczego.
Działem nauki, który zajmuje się odpowiadaniem na te pytania jest paleopatologia. W najbliższy czwartek o godz. 20:00, na kolejnym spotkaniu z cyklu KONTEKST, porozmawiamy na ten temat z dr n. med. Aleksandrą Karykowską z Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i dr Pawłem Dąbrowskim z Zakładu Anatomii Prawidłowej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Jako, że gościliśmy już archeologów, historyków, inżynierów, poszukiwaczy, nurków i reżyserów to najwyższy czas na antropologów Tradycyjnie, w trakcie transmisji na żywo, będzie możliwość zadawania pytań i w miarę możliwości będziemy na bieżąco przekazywać je gościom i udzielać na nie odpowiedzi.
ZAPRASZAMY do aktywnego uczestnictwa!
DZIEŃ: 11.02.2021
GODZINA: 20:00 – 21:00
Więcej o Kontekście – jedynym takim webinarze o archeologii, historii i poszukiwaniach.
Goście: dr hab. Barbara Kwiatkowska, prof UPWr; dr n. med. Aleksandra Karykowska