Najstarsze narzędzia krzemienne na terenie Polski – KONTEKST

Registrations have closed.
Archeologia Żywa

Najstarsze narzędzia krzemienne na terenie Polski – KONTEKST

610 610 people viewed this event.

Około PÓŁ MILIONA lat! Okazuje się, że tak stare są narzędzia odkryte ponad 50 lat temu w jaskini Tunel Wielki, znajdującej się w Ojcowskim Parku Narodowym. Ich pierwotni odkrywcy sądzili, że krzemienne narzędzia mogą mieć co najwyżej 40 tys. lat, jednak niedawno interdyscyplinarny zespół badaczy wziął je ponownie pod lupę. W skutek tego odkryto, że są one jednymi z najstarszych narzędzi odkrytych do tej pory na terenach dzisiejszej Polski!

Zapis spotkania na YouTubie AŻ

W jaki sposób naukowcy ustalili, że te przedmioty są tak stare? Skąd wzięła się tak duża różnica? Kim był ich twórca – Homo heidelbergensis? Na te pytania, w najbliższy czwartek o godz. 19:00 w ramach spotkania z cyklu #KONTEKST odpowiedzą dwie osoby reprezentujące wspomniany zespół badaczy, a będą to:

  • dr MAŁGORZATA KOT z Katedry Archeologii Epoki Kamienia Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, prowadząca m.in. projekt badawczy koncentrujący się na jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w pracy badawczej zafascynowana światem neandertalczyków i ich relacji z innymi człowiekowatymi, jak widać jednak nie mająca nic przeciwko o wiele starszym odkryciom!
  • dr hab. ADRIAN MARCISZAK, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, paleozoolog, kierownik Zakładu Biologii Ewolucyjnej i Ochrony Kręgowców na owej uczelni, specjalista od wilków, niedźwiedzi jaskiniowych, likaonów i cyjonów, czyli bardzo starych ssaków drapieżnych, zajmujący się również studiami nad relacjami między człowiekiem a teriofauną.

Wraz z pozostałymi członkami zespołu są oni współautorami m.in. artykułu pt. „Frontiers of the Lower Palaeolithic expansion in Europe: Tunel Wielki Cave (Poland)” opublikowanego niedawno w czasopiśmie „Scientific Reports”. Same badania w jaskini Tunel Wielki, bo do wykopalisk ostatnio też doszło, są finansowane przez Narodowe Centrum Nauki. Bądźcie z nami w czwartek wieczorem na żywo i posłuchajcie jak zmienia się aktualną historię ziem współczesnej Polski!

Transmisja na żywo rozpocznie się w tym wydarzeniu na Facebooku, po czym jej zapis pojawi się na kanale YouTube Archeologii Żywej. Udział w wydarzeniu na żywo jest darmowy i otwarty dla wszystkich zainteresowanych, wystarczy kliknąć opcję „Wezmę udział”.

 

Date And Time

13-10-2022 to
13-10-2022
 

Lokalizacja

Online event
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

 
Watch video
 

Share With Friends