Chotyniec – wrota do antycznej Scytii | KONTEKST

Registrations have closed.
Archeologia Żywa

Chotyniec – wrota do antycznej Scytii | KONTEKST

250 250 people viewed this event.

Bardzo długo byliśmy przekonani, że Scytowie tereny dzisiejszej Polski odwiedzali głównie w postaci najeźdźców. Jednak w 2017 roku na Podkarpaciu, w gminie Radymno, odkryto grodzisko w Chotyńcu… Już pierwszy sezon badawczy dostarczył niesamowitych znalezisk, w tym pierwszej dotąd odkrytej na naszych ziemiach starożytnej, greckiej amfory! Teraz wiemy z pewnością, że było to miejsce związane właśnie z modelem kulturowym owych Władców Stepów.

Zapis spotkania na kanale YouTube AŻ

Gdyby dominacja plemion scytyjskich na Wielkim Stepie zaczęła się po bitwie pod Grunwaldem, to zakończyłaby się we współczesnych czasach. Takie porównanie może uświadomić nam, jak trwały i żywotny był koczowniczy model kultury Scytów.

Co oznacza odkrycie scytyjskiego grodziska w Chotyńcu? Co dokładnie udało się odkryć? Jak wyglądało to miejsce? Kto dokładnie mógł je zamieszkiwać? Czy to odkrycie naprawdę zmienia zapisaną historię? O tym wszystkim w najbliższą sobotę, 19.11.2022, o godz. 11:00 w trakcie kolejnego otwartego spotkania online na żywo z cyklu KONTEKST opowiedzą:

  • prof. dr hab. SYLWESTER CZOPEK – rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, archeolog, muzealnik, specjalizujący się w badaniach epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, autor i współautor ponad 200 publikacji naukowych, członek Polskiej Akademii Umiejętności oraz Polskiej Akademii Nauk, kierownik wielu grantów i projektów, a co najważniejsze dla akurat tego spotkania – dowodzący zespołem odkrywającym tajemnice grodziska w Chotyńcu.
  • a także dr WOJCIECH RAJPOLD – archeolog, aktywny uczestnik badań w Chotyńcu, specjalizujący się w późnej epoce brązu oraz badaniach statystycznych, pracownik Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, pomysłodawca i kurator ich najnowszej wystawy czasowej pt. „Chotyniec – wrota do antycznej Scytii”.

Zauważyliście zbieżność tytułów? Tak jest! I tym razem nie spotykamy się po tzw. próżnicy. Będziemy rozmawiać nie tylko o samych odkryciach, ale zachęcimy Was również do odwiedzenia wystawy w Sandomierzu i zobaczenia omawianych zabytków na własne oczy. A jest ich tam co nie miara, w tym tak niesamowite jak: wspomniana amfora, żelazny akinakes z Rożborza czy biżuteria z Grzęsk. W sumie 146 zabytków i 424 kopii złotych i srebrnych przedmiotów!

Transmisja na żywo rozpocznie się w tym wydarzeniu na Facebooku, po czym jej zapis pojawi się na kanale YouTube Archeologii Żywej. Udział w wydarzeniu na żywo jest darmowy i otwarty dla wszystkich zainteresowanych, wystarczy kliknąć opcję „Wezmę udział”

 

Date And Time

18-11-2022 to
18-11-2022
 

Lokalizacja

Online event
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

 
Watch video
 

Share With Friends