Fort Apsaros. Starożytni Rzymianie na skraju Europy – KONTEKST
Fort Apsaros uważany jest za najważniejszy i najcenniejszy zabytek Adżarii – leżącej nad Morzem Czarnym autonomicznej republiki w Gruzji.
Co roku tłumnie odwiedzają go turyści z całego świata. Nic zresztą dziwnego, bo tutejsze mury obronne to jedne z najlepiej zachowanych fortyfikacji rzymskich na świecie. Ich ogrom aż trudno uchwycić na zdjęciach! Specjaliści mają jednak świadomość, że widoczne na powierzchni mury i baszty powstały w większości w okresie bizantyjskim. Jedynie ich fundamenty wzniesiono najprawdopodobniej w okresie późnorzymskim (tj. u schyłku III w. n.e. lub nieco później).
Ustaleniem jak wyglądały wczesne umocnienia, zabudowania wewnątrz fortu oraz jego otoczenie zajmują się właśnie archeolodzy w ramach Polsko-Gruzińskiej Ekspedycji Gonio-Apsaros. Na kolejnym spotkaniu z cyklu KONTEKST, w najbliższy czwartek o godz. 19:00, o dotychczasowych wynikach tych badań opowie:
- dr hab. RADOSŁAW KARASIEWICZ-SZCZYPIORSKI – archeolog z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w badaniach rzymskiej architektury wojskowej, kontaktów Rzymu z barbarzyńcami i obecnością rzymskiej armii poza granicami Imperium Romanum, od 2014 roku kierownik wspomnianej misji badawczej, czyli tym samym fort Apsaros znający jak własną kieszeń!
Z pewnością będzie zatem m.in. o zrekonstruowanym budynku term, odkrywanych mozaikach czy tłoczni wina sprzed 1800 lat, o której odkryciu w minionym roku wspominaliśmy na naszej stronie. A to tylko najsłynniejsze! Przygotujcie się na długie spotkanie.
Transmisja na żywo rozpocznie się w tym wydarzeniu na Facebooku, po czym jej zapis pojawi się na kanale YouTube Archeologii Żywej. Udział w wydarzeniu na żywo jest darmowy i otwarty dla wszystkich zainteresowanych, wystarczy kliknąć opcję „Wezmę udział”.