Samborowice. Osada Celtów na Bursztynowym Szlaku – KONTEST
Samborowice to obecnie niewielka miejscowość położona w powiecie raciborskim, niedaleko od granicy z Czechami. Jest to ostatni polski przystanek na drodze z Raciborza do czeskiej Opawy. Pozostałości odkrytej w Samborowicach celtyckiej osady z przełomu III i II wieku przed Chrystusem pokazują, że już wtedy zamieszkująca ją społeczność utrzymywała rozliczne kontakty handlowe z odległymi obszarami ówczesnej Europy.
Zapis spotkania na kanale YouTube Archeologii Żywej
Skąd i kiedy przybyli tutaj Celtowie? Co udało się dotąd odkryć w trakcie badań? Czy owe kontakty możemy łączyć wyłącznie ze słynnym Bursztynowym Szlakiem? Na te i pewnie wiele innych pytań odpowiedzą w najbliższy czwartek o godz. 19:00, w trakcie kolejnego spotkania z cyklu #KONTEKST, badacze tego stanowiska, czyli:
- dr PRZEMYSŁAW DULĘBA – archeolog, adiunkt w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalista w dziedzinie archeologii epoki żelaza, a zwłaszcza badacz kultury lateńskiej,
- oraz JACEK SOIDA – archeolog, aktualnie pracownik Muzeum Śląskiego w Katowicach, specjalizujący się w badaniach osadnictwa Celtów, również znający stanowisko w Samborowicach na wskroś.
Po dokładnie 80 spotkaniach KONTEKSTU wracamy do Samborowic i liczymy, że tym razem uda się w takim składzie jak planowaliśmy to ponad 2 lata temu. Do słuchania zaś o Celtach chyba nie musimy nikogo zachęcać?
Transmisja na żywo rozpocznie się w tym wydarzeniu na Facebooku, po czym jej zapis pojawi się na kanale YouTube Archeologii Żywej. Udział w wydarzeniu na żywo jest darmowy i otwarty dla wszystkich zainteresowanych, wystarczy kliknąć opcję „Wezmę udział”