Między Słupią a Wierzycą. Cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
Wystawa „Między Słupią a Wierzycą. Cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku” została przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku i obejmuje zespół wybranych blisko 100 zabytków z VII/VI-V w. p.n.e, pozyskanych w trakcie wieloletnich badań.
Prezentowane na wystawie zabytki to głównie naczynia grobowe tzw. popielnice twarzowe, będące charakterystycznym i wyznacznikowym elementem wyposażenia grobów kultury pomorskiej. Są one jednocześnie odosobnionym na obszarze Polski przykładem przedstawień figuralnych w pradziejach. Odnalezione najbliżej Polski Środkowej, pojedyncze okazy popielnic twarzowych, pochodzą z Zadowic nad Prosną i z Sochaczewa. Wspomniana kultura jest określana również mianem kultury popielnic twarzowych.
Pradziejowi „artyści”, twórcy takich popielnic, modelowali na szyjach naczyń schematyczne wyobrażenie twarzy, w postaci zaznaczonych brwi, oczu, nosa, ust i uszu. Często w uszach były mocowane zespoły kolczyków z nanizanymi paciorkami szklanymi, bursztynowymi, a niekiedy także drobnymi łańcuszkami. Brzuśce tych naczyń były zazwyczaj także bogato zdobione rytami z wyobrażeniem naszyjników i innych ozdób (np. szpil, zapinek), a sporadycznie nawet z elementami uzbrojenia. Każda z popielnic twarzowych była nakrywana modelowaną, często zdobioną, pokrywą.
Na wystawie, obok szerokiego zestawu popielnic, zaprezentowano również zbiór ozdób wykonanych z brązu m.in. bransolet, szpil do spinania szat, kolczyków z paciorkami (bursztynowi i szklanymi), a także przedmioty wykorzystywane w gospodarstwie domowym jak np. gliniane przęśliki, które składano w grobach jako dary.
Wystawa jest świetną propozycją popularyzatorską tych niezwykle artystycznych
i wyjątkowych zabytków, a także samej archeologii, która takie zabytki odkrywa i chroni przed zniszczeniem Dydaktyczny aspekt ekspozycji będzie wpływał na świadomość tego, jak ważna jest ochrona dziedzictwa narodowego.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tymi niezwykle ciekawymi zabytkami. Wystawa potrwa od 24 marca do 30 czerwca 2023 roku.