Starożytne Metsamor. Polsko-armeńskie odkrycia – KONTEKST
Metsamor to jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w Armenii, położone kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Erywania. W okresie świetności od IV do II tysiąclecia p.n.e. osada zajmowała ponad 10 hektarów i otoczona była przez mury cyklopie. Od VIII wieku p.n.e. Metsamor wchodziło w skład królestwa Uraratu – biblijnego królestwa Ararat. Miasto z twierdzą, kompleksy świątynne z sanktuariami, cmentarzysko z kurhanami, w skrócie – prawdziwe centrum kulturowe i polityczne doliny Araksu!
Polski zespół we współpracy z armeńskimi archeologami rozpoczął wykopaliska w Metsamor w 2013 roku. Od tego czasu co sezon dowiadujemy się o kolejnych niesamowitych odkryciach, pośród których znalazły się m.in. ślady paru krwawych najazdów czy pochówki elit, w tym najnowszy „złoty grobowiec”. O tym wszystkim w trakcie kolejnego spotkania z cyklu #KONTEKST, w pierwszy czwartek po Wielkanocy opowie:
- dr hab. KRZYSZTOF JAKUBIAK, prof. UW – z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w badaniach rozwoju społeczeństw Bliskiego Wschodu od początków epoki żelaza do czasów muzułmańskich, a także zmian urbanistycznych, architektury i technik konstrukcyjnych, od dekady kierujący badaniami w Metsamor, zatem lepszego specjalisty nie mogliśmy znaleźć!
Badania w Metsamor to wspólny projekt Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW oraz Departamentu Starożytności i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Armenii, zaś ze strony armeńskiej pracami kieruje prof. Ashot Piliposjan. Nie stać nas jednak na tłumaczenie symultaniczne, dlatego będziecie się musieli zadowolić tylko jednym szefem tej ekspedycji.
Transmisja na żywo rozpocznie się w tym wydarzeniu na Facebooku, po czym jej zapis pojawi się na kanale YouTube Archeologii Żywej. Udział w wydarzeniu na żywo jest darmowy i otwarty dla wszystkich zainteresowanych, wystarczy kliknąć opcję „Wezmę udział”.