Debata online na temat dziedzictwa archeologicznego
Gdzie szukać informacji o stanowiskach archeologicznych i jak wyglądają archeologiczne badania ratownicze? Jakie są różnice w polityce ochrony dziedzictwa w Polsce i Norwegii oraz w Ukrainie? Jak digitalizować dziedzictwo archeologiczne i jakie są konsekwencje działalności poszukiwaczy-amatorów?
O tym wszystkim porozmawiamy podczas debaty ekspertów i amatorów na temat strategii ochrony, cyfryzacji i popularyzacji zabytków i stanowisk archeologicznych w Polsce, Norwegii i sąsiadujących krajach Europy Wschodniej.
Debata odbędzie się w formule online (na platformie zoom). Na profilu facebookowym muzeum prowadzona będzie transmisja na żywo.
W debacie udział wezmą:
- Bartłomiej Bartecki – absolwent studiów archeologicznych w Uniwersytecie Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie. Od 2012 roku do chwili obecnej dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.
- Łukasz Miechowicz, dr – archeolog, pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Absolwent Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
- Radosław Nowek, reprezentuje Stowarzyszenie Historyczne „Pasja”. Regionalista, pasjonat historii, poszukiwacz amator.
- Agnieszka Stachyra – absolwentka studiów archeologicznych w Uniwersytecie Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie pracuje na stanowisku naczelnika Wydziału Inspekcji Zabytków Archeologicznych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Lublinie.
- Valeriia Korniienko – przedstawicielka władz miasta Włodzimierz, Ukraina, odpowiedzialna między innymi za realizację międzynarodowego projektu transgranicznego dotyczącego ochrony i popularyzacji dziedzictwa archeologicznego pt. „Gocki Szlak: wspólna historyczna podróż w przeszłość”.
- Marte Spangen, PhD – profesor nadzwyczajna archeologii w Muzeum Historii Kultury w Oslo. Specjalizuje się w archeologii Sammów. Jest członkiem grupy roboczej opracowującej obywatelski program naukowy w MHK. Zasiada w zarządzie Medieval Europe Research Community (MERC).
- Steinar Kristensen – archeolog, absolwent Uniwersytetu w Oslo. Jest zaangażowany w projekty badawcze jako specjalista GIS oraz w obywatelski program naukowy w Muzeum Historii Kultury Uniwersytetu w Oslo.
Moderatorzy debaty:
- Gabriela Manista – prawniczka, doktorantka w Katedrze Badań nad Bibliotekami i Innymi Instytucjami Kultury Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka studiów podyplomowych na Sorbonie.
- Konrad Kiljan – badacz komunikacji w Katedrze Antropologii Mediów Uniwersytetu Warszawskiego i New Ethos Lab Politechniki Warszawskiej.
Debata przeprowadzona zostanie przy współpracy z Fundacją Polska Debatuje. Więcej o wydarzeniu: https://zamek-lublin.pl/debata-archeo/
___
Wydarzenia realizowane jest w ramach projektu „Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo”.
Beneficjent: Muzeum Narodowe w Lublinie
Partner projektu: Muzeum Historii Kultury w Oslo