„Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu” – wystawa w Rzeszowie

Registrations have closed.
Uniwersytet Rzeszowski, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Katedra Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

„Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu” – wystawa w Rzeszowie

454 454 people viewed this event.

Wystawa „Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu” od 29 kwietnia do 2 czerwca będzie dostępna w budynku A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jej główną atrakcją jest kopia sarkofagu i mumii egipskiej kapłanki Aset-iri-khet-es!

Centralną postacią jest Tadeusz Samuel Smoleński, pierwszy polski egiptolog, którego prace i znaleziska archeologiczne z El-Gamhoud, el-Hibeh oraz Sharuna zostaną zaprezentowane.

Warto przybliżyć sylwetkę tego wyjątkowego naukowca, który zmarł w młodym wieku, ale pozostawił bogate dziedzictwo naukowe i zapoczątkował polskie badania nad starożytnym Egiptem. W roku 2024 przypada 140. rocznica jego urodzin. Jego prace kontynuowali jego następcy, o których także można się dowiedzieć na wystawie.

Na ekspozycji zaprezentowanych zastanie kilka tematycznych rozdziałów:

  • Dokonania polskich pionierów badań starożytnego Egiptu.
  • Omówienie mumifikacji w starożytnym Egipcie, a także roli mumii w aspekcie historycznym (od leku do obiektu badań naukowych). Dotyczyć to będzie zarówno ludzi jak i zwierząt.
  • Grobowce w starożytnym Egipcie – symbol bogactwa i życia wiecznego,
  • Badania nieinwazyjne starożytnych mumii egipskich

Kolejni bohaterowie wystawy to naukowcy, którzy wnieśli znaczący wkład w badania mumii egipskich. Na przełomie XX i XXI wieku w Krakowie, zrealizowano kompleksowy program badania mumii egipskiej Aset-iri-khet-es (mumia znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie). Było to pionierskie przedsięwzięcie nie tylko w skali Polski, ale także w skali światowej (duża w tym rola Katedry Radiologii Collegium Medicum UJ). Warto o tym przypomnieć, tym bardziej, że wypracowane wtedy procedury mogą być wzorem dla prowadzenia podobnych badań obecnie. Dużą rolę odegrały wtedy badania mumii wykonane techniką tomografii komputerowej, które zostały przeprowadzone w Krakowie w roku 1993, a więc 30 lat temu.

Tytuł wystawy nie jest więc przypadkowy – pragniemy bowiem przypomnieć tych, którzy jako pierwsi w Polsce wnieśli znaczący wkład w rozwój egiptologii. Wystawa licząca 20 plansz i kilka gablot z zabytkami będzie eksponowana w tzw. czarnej sali Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Wernisaż wystawy w dniu 23 listopada 2023 r. (czwartek), godz. 12:00.

 

Date And Time

29-04-2024 to
02-06-2024
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

Share With Friends