Włókiennictwo w Grecji epoki brązu – KONTEKST

Registrations have closed.
Archeologia Żywa

Włókiennictwo w Grecji epoki brązu – KONTEKST

48 48 people viewed this event.

W większości krajów świata, również w Grecji, w czasie wykopalisk archeolodzy znajdują najczęściej i najwięcej skorup ceramicznych. Niegdyś były to różnego rodzaju naczynia, po których do dziś pozostały tylko ich fragmenty. Jednak bardzo rzadko do naszych czasów, po wielu tysiącleciach, zachowują się wytwory wykonane z surowców organicznych. To dlatego tak rzadko w muzeach mamy okazję podziwiać oryginalne starożytne stroje. Podobnie wygląda sytuacja w Grecji.

Zapis spotkania

Istnieją jednak inne, pośrednie sposoby na to, by poznać tajniki pradziejowego włókiennictwa! Jednym z najważniejszych odkryć minionego roku było zidentyfikowanie dziesiątek nieznanych rodzajów tekstyliów na odciskach pieczęci z Grecji epoki brązu. Ich analizy wielokrotnie powiększyły wiedzę na temat m.in. tkanin, sznurków czy wyrobów z wikliny. A wszystko bez prowadzenia wykopalisk! 😮

W najbliższy czwartek, 24.11.2022 r., o godz. 19:00 w trakcie kolejnego spotkania z cyklu #KONTEKST nie tylko o tych badaniach, ale ogólnie o pradziejowym greckim włókiennictwie opowie (i może pokaże na żywo?):

  • dr hab. Agata Ulanowska z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, której zainteresowania koncentrują się na produkcji i technologii tekstyliów, archeologii eksperymentalnej oraz pieczęciach i praktykach pieczętowania w Grecji epoki brązu, jest także przewodniczącą Akcji COST CA 19131 „EuroWeb. Europe Through Textiles: Network for an integrated and interdisciplinary Humanities”.

Nie musimy chyba przypominać, że zdaniem jury naszego dorocznego plebiscytu wspomniane odkrycie, zasługiwało na tytuł Najważniejszego Zagranicznego Odkrycia Polskiej Archeologii 2021 Roku? Podejrzewamy, że przynajmniej trzy osoby, które były z nami na tegorocznym SMAŻ-u są niesamowicie szczęśliwe z powodu tematyki tego spotkania! No i pewnie rekonstruktorzy 😉

Transmisja na żywo rozpocznie się w tym wydarzeniu na Facebooku, po czym jej zapis pojawi się na kanale YouTube Archeologii Żywej. Udział w wydarzeniu na żywo jest darmowy i otwarty dla wszystkich zainteresowanych, wystarczy kliknąć opcję „Wezmę udział”

 

Date And Time

24-11-2022 to
24-11-2022
 

Lokalizacja

Online event
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

 
Watch video
 

Share With Friends