
VIII Dzień Archeologii „Przeszłość schowana w lesie”
Już 27 lipca 2025 roku w Świdnicy koło Zielonej Góry odbędzie się VIII edycja Dnia Archeologii, tym razem pod hasłem „Przeszłość schowana w lesie”. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza poświęcone będzie roli, jaką tereny leśne odgrywają w ochronie i dokumentowaniu dziedzictwa archeologicznego.
Lasy to wciąż niedocenione archiwum przeszłości. Dzięki trudnej dostępności i ograniczonej działalności człowieka wiele stanowisk archeologicznych – od pradziejowych grodzisk, przez cmentarzyska, aż po okopy z XX wieku – zachowało się w niemal nienaruszonym stanie. To właśnie im poświęcone będzie tegoroczne wydarzenie, które połączy wymiar naukowy z rodzinną atmosferą plenerowego spotkania w parku muzealnym i zabytkowym dworze Kittlitzów.
W programie wydarzenia m.in.:
- Strefa wykładów:
- Archeologia w lesie i o lesie – dr hab. Jakub Niebieszczański, prof. UAM
- Drewno źródłem wiedzy o przeszłości (dendrochronologia i izotopowe metody datowań bezwzględnych) – prof. dr hab. inż. Marek Krąpiec, AGH
- Wykorzystywanie drewna, reguły i wątki – dr Tomasz Stępnik, UNI ART
- Strefa warsztatów:
- warsztaty krzemieniarskie z archeologiem Sebastianem Teską (dwie tury)
- pokazy ciesielskie
- warsztaty krzesania ognia
- edukacyjna „leśna osada” z udziałem leśników
- Zwiedzanie ekspozycji muzealnych – dostępne indywidualnie przez cały czas trwania wydarzenia
- Wydarzenie towarzyszące: koncert finałowy „Jazz w pałacach, dworach i…” w wykonaniu Pauliny Gołębiowskiej i kwartetu Mariusza Smolińskiego (godz. 18:00)
Informacje praktyczne:
📍 Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza
🗓 27 lipca 2025 (niedziela)
⏰ Godz. 14:00–18:00 (koncert od 18:00)
📩 Zapisy na warsztaty: oswiata@muzeum-swidnica.org
(Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – możliwość zapisów także w dniu wydarzenia)
Z dumą jako „Archeologia Żywa” objęliśmy patronat medialny nad tym wydarzeniem, które pokazuje, jak wiele archeologia może zyskać dzięki ścisłej współpracy z naukami przyrodniczymi i ochroną przyrody. Zapraszamy do udziału – las kryje więcej historii, niż się wydaje.