Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców – webinar Kontekst

Registrations have closed.
Odkrywca, Archeologia Żywa

Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców – webinar Kontekst

58 58 people viewed this event.

Pogromca Krzyżowców, Wielki Bohater Arabów, Muzułmanów i Kurdów, Wódz Islamu. Al-Nasir abu 'l-Muzaffar Sallah-Dunya wa-’l-Din Yusuf ibn Ayyub, znany również jako Salah ad-Din, lub po prostu Saladyn.

Był synem Ajjuba ibn Szaziego, Kurda służącego wraz ze swoim bratem Szirkuhem najpierw Seldżukom, a następnie Zengidom. Wziął udział w wyprawach swojego wuja do Egiptu i po jego śmierci w 1169 przejął po nim urząd wezyra u ostatniego Fatymidy Al-Adida, zaś po jego obaleniu został namiestnikiem Nur ad-Dina w tym kraju. Po śmierci władcy w 1174, Saladyn wykorzystał Egipt jako bazę do opanowania lub podporządkowania sobie w ciągu następnych dwunastu lat posiadłości Zengidów, a także Artukidów i Begteginidów, tworząc państwo rozciągające się od Egiptu, poprzez Lewant, aż do Al-Dżaziry.

W 1187 zadał druzgocącą klęskę wojskom Królestwa Jerozolimskiego w bitwie pod Hittinem, po czym opanował niemal wszystkie ziemie krzyżowców, włącznie z Jerozolimą. W odpowiedzi na utratę Ziemi Świętej w Europie zwołano III krucjatę, która w latach 1189–1192 odbiła z rąk Saladyna Akkę, Jafę i Askalon, jednak okazała się niezdolna do opanowania Jerozolimy. Rozejm zawarty we wrześniu 1192 potwierdzał większość zdobyczy Saladyna, oddając krzyżowcom jedynie wybrzeże Palestyny aż po Jafę. Saladyn zmarł 4 marca 1193 roku. Początkowo pochowano go w damasceńskiej cytadeli, jednak w grudniu 1195 roku jego ciało zostało przeniesione do nowo zbudowanego grobu (turba) w Meczecie Umajjadów. Jakikolwiek był wcześniejszy stosunek do niego wśród muzułmanów (a wielu uważało go po prostu za uzurpatora), wydaje się że pod koniec życia jego pretensje do przewodzenia ogólnomuzułmańskiemu dżihadowi zostały uznane.

Z kim dokładnie przyszło mu stanąć w szranki na arenie dziejów? Czym zasłużył sobie na te wszystkie tytuły? A może interesuje Was czy był normalnym człowiekiem ze swymi słabościami i codziennymi problemami?

Historię tej niesamowitej postaci już od dłuższego czasu bada historyk Piotr Solecki i to on jest naszym gościem w tym spotkaniu z cyklu Kontekst. To absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, który w 2010 r. uzyskał tytuł Primus Inter Pares w Konkursie na Najlepszego Studenta w Polsce. Autor książki „Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu” z pewnością uraczy nas samymi najważniejszymi i najciekawszymi opowieściami.

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE SPOTKANIE Z CYKLU KONTEKST!
DZIEŃ: 09.12.2020
GODZINA: 20:00 – 21:00
MIEJSCE: online

Więcej o cyklu Kontekst…

Zapis spotkania na YouTubie

 

Date And Time

10-12-2020
 

Lokalizacja

Online event
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

 
Watch video
 

Share With Friends