Pruszkowski Festiwal Archeologiczny ARTEfakty 2024
Zapraszamy serdecznie do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie na jubileuszową, V edycję Pruszkowskiego Festiwalu Archeologicznego ARTEfakty, która odbędzie się w dniach 31 sierpnia – 1 września 2024 roku. Tegoroczna odsłona nosi tytuł „Magia szkła. Opowieść o kupcach, wojownikach i gladiatorach”.
Pruszkowski Festiwal Archeologiczny ARTEfakty to unikalne wydarzenie, które łączy naukę, sztukę i rozrywkę, oferując nowe spojrzenie na starożytną spuściznę Mazowsza oraz terenów Europy Środkowej i Południowej. Festiwal odbywa się co dwa lata i przyciąga coraz więcej uczestników – w poprzednich edycjach wzięło udział prawie 10 000 osób!
Mazowsze Zachodnie, w tym Pruszków, odgrywało kluczową rolę w starożytnych szlakach handlowych, będąc drugim co do wielkości centrum metalurgicznym „barbarzyńskiej” Europy. Odkrycie tego centrum na przełomie lat 60. i 70. XX wieku było jednym z najważniejszych wydarzeń polskiej archeologii.
Każda edycja Festiwalu ARTEfakty skupia się na innym aspekcie starożytnego świata. W tym roku motywem przewodnim jest rzymski puchar ze szkła z I-II wieku n.e., znaleziony w Zaborowie, przedstawiający walczących gladiatorów. Puchar ten stanie się punktem wyjścia do opowieści o przenikaniu się kultur poprzez kontakty handlowe, dyplomatyczne i wojenne.
Główne atrakcje:
- Strefa Rekonstrukcji:
- Rzymski obóz cywilny z fabularyzowanymi inscenizacjami.
- Rzymski obóz militarny Legionu XXI Rapax.
- Strefa Malucha:
- Warsztaty i stanowiska pokazowe dla dzieci, w tym tkanie krajki, gry starożytne, piaskownica naukowa, przymierzanie strojów historycznych i wiele innych.
- Strefa Edukacyjna:
- Pokazy i warsztaty wytwarzania szkła starożytnego i średniowiecznego metodami tradycyjnymi.
- Strefa ARTE:
- Plenerowy spektakl „Ziemia i ogień” oraz warsztaty malowania na szkle z motywami ze starożytności.
- Strefa Naukowa:
- Prezentacje nowoczesnych metod badawczych archeologii, takich jak skaning laserowy, drony, badania DNA, wirtualna rzeczywistość i wiele innych.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a Festiwalowi patronuje Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna. Jest to doskonała okazja, aby zgłębić tajemnice starożytności, uczestniczyć w licznych warsztatach i pokazach oraz poznać nowoczesne metody badawcze w archeologii.
Patronat medialny: Archeologia Żywa