Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza

Registrations have closed.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Museo Archeologico Nazionale di Napoli

Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza

319 319 people viewed this event.

Eksponaty z wykopalisk, świadectwo tragedii, która wydarzyła się 2000 lat temu w Pompejach, już wkrótce dotrą do Krakowa.

W Muzeum Archeologicznym w Krakowie otwarta zostanie niezwykła wystawa  przedstawiająca spektakularny materiał wykopaliskowy, związany z największym dramatem czasów rzymskich – tragedią w Pompejach. Po raz pierwszy zostaną zaprezentowane w Polsce oryginalne eksponaty z Muzeum Archeologicznego w Neapolu. Zabytki, będące niemymi świadkami katastrofy, mają jednocześnie opowiedzieć widzom o tajemnicach ówczesnych Pompejów i Cesarstwa Rzymskiego oraz o codziennym życiu jego mieszkańców.

Prawie 2000 lat temu rozegrała się jedna z najbardziej znanych katastrof w historii ludzkości. Wybuch Wezuwiusza w 79 r. naszej ery położył kres Pompejom – jednemu z licznych miast Cesarstwa Rzymskiego. Trujące wyziewy wulkaniczne i deszcz rozżarzonego popiołu zabiły wszelkie przejawy życia. Zginęli wszyscy, którzy nie zdążyli uciec. W krótkim czasie gwarne ulice, place, domy, świątynie i łaźnie skryły się pod grubą, kilkumetrową warstwą popiołu wyrzuconego z wnętrza krateru. W Pompejach zapadła cisza, a czas stanął w miejscu…

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, ślady kataklizmu  przez 1500 lat pozostawały w ukryciu, a wiedzę o nim zawdzięczamy tylko i wyłącznie przypadkowi. Pierwszy raz na pozostałości murów miejskich starożytnych Pompei natrafiono podczas prac regulacyjnych rzeki Sarno w XVI w. Oficjalne wykopaliska rozpoczęto o wiele później, w 1748 r., na polecenie Karola VIII, króla Neapolu. Dlatego wszystkie obiekty znalezione w Pompejach (i sąsiednim Herkulanum) w latach 1748-1900, trafiły do Muzeum Królewskiego w Neapolu, dzisiejszego Muzeum Archeologicznego.

Żmudne i pracochłonne wykopaliska w miejscu, w którym rozegrała się  starożytna tragedia, trwają od ponad 270 lat. Dzięki mrówczej pracy wielu pokoleń archeologów zatrzymane w czasie „zapomniane miasto” z wolna odsłania swoje tajemnice. Paradoksalnie, śmiercionośny popiół stworzył warstwę ochronną. Wystarczy pod nią zajrzeć, aby znów znaleźć się w antycznych Pompejach.

Życie starożytnego miasta będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Archeologicznym Krakowie. U stóp Wawelu zostaną odtworzone obrazy odkrytego przez archeologów kwitnącego miasta  zatrzymane w „kadrze” na chwilę przed katastrofą. Bezcenne freski i rzeźby, pamiątki będące świadectwem pulsującego życia: kultury i nauki, świata gladiatorów, ale przede wszystkim to, co  codzienne: otoczenie, zwyczaje i przedmioty starożytnych mieszkańców miasta. Poznamy ich również od całkiem prywatnej strony, goszcząc w przydomowych ogrodach, ale też  wnętrzach domów publicznych. Poprzez obrazy ruin, nadal zachwycających swym pięknem, ekspozycja ukaże także ogrom tragedii i zagłady miasta.

W naszej części Europy okresową wystawę ukazującą eksponaty z wykopalisk przeprowadzonych w Pompejach po raz pierwszy zorganizowano na Węgrzech, w Muzeum Ferenca Móra w Segedynie. Ekspozycja cieszyła się ogromną popularnością. Dzięki współpracy specjalistów z muzeów w Krakowie i Segedynie trafiła ona do Krakowa. Przez najbliższe pół roku odwiedzający Muzeum Archeologiczne

w Krakowie będą mieli możliwość podziwiania tej niezwykłej wystawy, a zwłaszcza  114 oryginalnych eksponatów z Muzeum Archeologicznego w Neapolu. Będą wśród nich freski, marmurowe i brązowe posągi, przedmioty ze srebra, brązu, żelaza i szkła. Klimat wystawy stworzy  oryginalna scenografia.

Transport bezcennych obiektów musi odbywać się z zachowaniem ściśle wytyczonych zasad bezpieczeństwa. Pod koniec września kolekcja przebędzie 1800 km z Neapolu do Krakowa w odpowiednio przygotowanych, wyposażonych w klimatyzację transporterach, zapakowana w specjalne skrzynie i pudła. Na miejscu zbiory zostaną umieszczone w bezpiecznych gablotach, co odbędzie się pod kontrolą włoskich konserwatorów.

Czas ekspozycji wspaniale wpisuje się w obchody 100-lecia nawiązania więzi dyplomatycznych między Polską i Włochami.  Może okazać się więc wydarzeniem wzmacniającym te relacje.

Patronat honorowy nad wystawą objęli: Ambasador Włoch w Polsce, Konsul Honorowy Włoch w Polsce, Wojewoda Małopolski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Krakowa oraz Włoski Instytut Kultury w Krakowie.

Publiczność będzie mogła podziwiać wystawę w Muzeum Archeologicznym w Krakowie przy ul. Poselskiej 3, terminie 05.10.2019 – 8.03.2020. Ekspozycja czynna będzie 7 dni w tygodniu, w specjalnie na tę okazję przedłużonych godzinach zwiedzania.

 

Date And Time

05-10-2019 to
08-03-2020
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

Share With Friends