Od ziarnka piasku do paciorka. Wystawa szklanych naszyjników od Egiptu po Skandynawię
Od 25 października zapraszamy na wystawę „Od ziarnka piasku do paciorka. Wystawa szklanych naszyjników od Egiptu po Skandynawię”, która dostępna będzie do 27 grudnia 2019 r. w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
Szkło tak dziś powszechne, niezauważane, niedoceniane, otacza nas wszędzie, Otwierając okno, biorąc do ręki szklankę, nie zastanawiamy się czym jest szkło, skąd się wzięło , jak długą ma historię czy jak wielką rolę odgrywa w dziejach ludzkiej cywilizacji.
Mało kto potrafi odpowiedzieć na pozornie proste pytanie: czym tak naprawdę jest szkło? A odpowiedź nie jest prosta. Mało kto zdaje sobie sprawę jaki luksus stanowiły wyroby szklane, przykładowo cena wysokiej jakości szklanego naczynia dochodziła do 6000 sestersów, czyli 1500 denarów, co stanowiło więcej niż kilkuletni żołd legionisty rzymskiego. Szkło podziwiano i kochano. Seneka pisał, że jeżeli ktoś „nie zdobi swych pokoi szkłem, to albo biedak, albo dyletant.
Celem wystawy jest zarówno przybliżenie niezwykłej historii wytwarzania szkła, ukazanie piękna ozdób szklanych, ale też uzmysłowienie zwiedzającym geniuszu naszych przodków, bo Świat Starożytny wynalazł właściwie wszelkie do dzisiaj znane technologie wytwarzania szkła. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty, podczas których będzie można samodzielnie odtworzyć w modelinie historyczne wzory paciorków prezentowanych na wystawie.
Warsztaty wyrobu paciorków z modeliny 26.10.2019 od 12.00 do 14.00
Wystawa pod patronatem Starosty Inowrocławskiego Wiesławy Pawłowskiej, współfinansowana przez Zarząd Powiatu Inowrocławskiego.