Noc Muzeów 2023
Noc Muzeów 2023 w większości miast rozpocznie się 13 maja, ale są wyjątki – chodzi o Wrocław i Kraków! Na co mogą liczyć pasjonaci archeologii? Jeśli myśleliście o atrakcjach lub transmisjach online, to okazuje się, że tego typu inicjatywy w większości upadły wraz z końcem pandemicznych ograniczeń. Trochę szkoda naszym zdaniem, ale prawdą jest jednak, że ideą Nocy Muzeów było zawsze właśnie zwiedzanie!
Tej nocy specjalnie dla coraz większej ilości odwiedzających organizatorzy przygotowują także wyjątkowe atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, warsztaty, warsztaty i atrakcje dla dzieci itp. Do każdej edycji Nocy Muzeów z roku na rok przystępuje coraz to więcej instytucji, a wszystkie prześcigają się w organizacji atrakcjach dla zwiedzających. Jednak do pełnej frekwencji wszystkich instytucji będziemy zmuszeni jeszcze trochę poczekać z wiadomych przyczyn.
Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 140 miast Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.
A co czeka na zainteresowanych i zwiedzających w 2023 roku? Specjalnie dla naszych Czytelników zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zaproszenia, które dotarły na naszego redakcyjnego maila i profile społecznościowe.
Lista placówek biorących udział w Nocy Muzeów 2023
- dolnośląskie
- Wrocławska Noc Muzeów (w całym Wrocławiu 20 maja)
- kujawsko-pomorskie
- lubelskie
- lubuskie
- łódzkie
- małopolskie
- Noc Muzeum w Krakowie (w całym Krakowie 19 maja)
- mazowieckie
- opolskie
- podkarpackie
- podlaskie
- pomorskie
- śląskie
- świętokrzyskie
- warmińsko-mazurskie
- wielkopolskie