„Niebiański dysk z Nebry” na wystawie w Gdańsku
Niebiański Dysk z Nebry to jedno z najważniejszych znalezisk archeologicznych końca ubiegłego stulecia, wpisane na listę „Pamięć Świata” UNESCO. Ukazuje najstarsze znane na świecie konkretne przedstawienie zjawisk astronomicznych. Daje nam wgląd w wiedzę o świecie i religię naszych przodków sprzed 3600 lat. Od czerwca 2023 roku ultrawierną kopię bezcennego Dysku z Nebry będzie można oglądać w Spichlerzu Błękitny Baranek.
Oryginalny Dysk należy do zbiorów niemieckiej instytucji Landesmuseum Für Vorgeschichte Halle (Saale). Stamtąd też pochodzi kopia wypożyczona na wystawę w Gdańsku. Przedmiot odwzorowano z taką dbałością o szczegóły, że tylko znawca byłby w stanie odróżnić go od autentyku.
Historia odkrycia Dysku z Nebry jest sensacyjna. W 1999 roku zabytek został wyrwany z ziemi przez poszukiwaczy skarbów. Po spektakularnym pościgu za rabusiami, w 2002 roku brązowy skarb trafił wreszcie do Krajowego Muzeum Prehistorii w Halle (Saale). Od tamtej pory Dysk inspiruje badaczy różnych dyscyplin, poruszając też wyobraźnię twórców popkulturowych, którzy doszukują się w nim właściwości magicznych lub dowodów na kontakty ziemian z przybyszami z obcych planet…
Niebiański Dysk z Nebry przedstawia 32 gwiazdy, półksiężyc i pełnię księżyca lub słońce. Dwa łuki horyzontu obramowują obraz po obu stronach. Złota blacha z długimi rowkami ma inny kolor i jest mocniej wygięta; interpretuje się ją jako barkę słoneczną. Między horyzontami pojawia się więc statek w nocnej podróży przez niebieski ocean – po raz pierwszy odnotowany jako centralny symbol mityczny w Europie.
Odkryj ten tajemniczy świat i podążaj za nami po niebiańskich ścieżkach w minione tysiąclecia!
- Kuratorzy: dr Regine Maraszek i Anja Stadelbacher – Landesmuseum für Vorgeschichte Halle (Saale) oraz Olgierd Felczak – Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
- Wystawa dostępna od 2. czerwca do 1. października 2023 r.
- Spichlerz Błękitny Baranek, Gdańsk, ul. Chmielna 53
- Patroni honorowi: Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku