
18–19 lipca 2025 roku Rekowo po raz trzeci stanie się miejscem, gdzie współczesność spotyka się z pradziejami. Festiwal Wykopaliska Rekowo to wydarzenie inne niż wszystkie: dwa dni muzyki, prelekcji, warsztatów i wspólnego odkrywania przeszłości – w lesie, nad rzeką, pod gołym niebem.
Festiwal narodził się z pasji do odkrywania – dosłownie. Wszystko zaczęło się w 2023 roku, gdy w okolicach Rekowa odkryto nieznane wcześniej stanowiska archeologiczne. Wspólnie z Muzeum w Koszalinie rozpoczęto badania jednego z nich – osady z czasów wpływów rzymskich, położonej niedaleko słynnych kamiennych kręgów w Grzybnicy.
Od tamtej pory festiwal łączy muzykę i naukę w sposób absolutnie wyjątkowy. Podczas wydarzenia prezentowane są najnowsze wyniki wykopalisk, opowiadany jest ich kontekst, a prelekcje prowadzą znani badacze i popularyzatorzy nauki. Każdy może też wziąć udział w wycieczkach po stanowisku archeologicznym – z przewodnikiem, który sam je bada.
Z wykopaliska na scenę
Jak co roku, wieczory wypełni muzyka z głębin alternatywy. Zagrają zespoły i artyści reprezentujący ciężkie brzmienia, ambient, drone i muzykę eksperymentalną – wszystko na żywo, w środku lasu, z dostępem do strefy gastro, pola namiotowego i rzeki. Poniżej znajdziecie godzinowy line-up koncertów.
Piątek 18.07
18:30 – 19:15 → Gęgotka
19:40 – 20:25 → Sunday at 9
20:50 – 21:55 → ATAN
22:20 – 23:05 → Diving Stove
23:30 – 00:15 → bHP
Sobota 19.07
18:30 – 19:15 → Romantyczny Wieczór
19:40 – 20:25 → Blind Salvation
20:50 – 21:55 → Black Star Mantra
22:00 – 22:45 → Dymna Lotva (Białoruś)
23:10 – 23:55 → STELLVRIS (Czechy)
Strefa nauki: archeologia, która mówi ludzkim głosem
Trzecia edycja festiwalu towarzyszy trzeciemu sezonowi badań archeologicznych w Rekowie. W tym roku archeolodzy otwierają nowe stanowisko – tuż obok dotychczasowych odkryć z okresu wpływów rzymskich. Na uczestników czekają wycieczki z przewodnikiem, dostęp do stanowiska i możliwość zadawania pytań badaczom.
Dodatkowo przewidziano szereg wykładów, nie trzeba zaś być specjalistą, żeby zrozumieć przeszłość. Wystarczy ciekawość. A tę rozbudzą dla Was m.in.:
Prof. dr hab. Arkadiusz Marciniak (UAM Poznań)
Çatalhöyük: neolityczne protomiasto w Anatolii – jak to wszystko działało?
Wybitny archeolog, kierownik polskiej misji w Çatalhöyük, twórca koncepcji zooarcheologii społecznej. Opowie o świecie, gdzie życie toczyło się na dachach, a zmarli spoczywali pod podłogą.
Dr Bartłomiej Rogalski (Muzeum Narodowe w Szczecinie)
Społeczności barbarzyńskie nad Odrą w okresie wpływów rzymskich
Specjalista od archeologii Pomorza, badacz osad i cmentarzysk kultury wielbarskiej. Odpowie na pytania: kim byli „barbarzyńcy” widziani oczami Rzymian? Co po nich zostało – i dlaczego powinniśmy mówić o nich z szacunkiem?
Prof. dr hab. Andrzej Kokowski (UMCS Lublin)
Gotowie, Wandalowie, Sarmaci – wędrowcy z głębi historii
Założyciel Instytutu Archeologii UMCS, autor setek publikacji, laureat Złotej Łopaty i Nagrody National Geographic. Jego badania w Masłomęczu i Gródku zmieniły nasze rozumienie wędrówek ludów. Nikt nie opowie o Gotach lepiej.
Zaplecze i bilety
Lokalizacja: Rekowo, gmina Polanów, woj. zachodniopomorskie: https://maps.app.goo.gl/9BN9FQyubQt7GtQ26
Do dyspozycji: pole namiotowo-kamperowe z dostępem do wody i prądu, parking, rzeka, las i jezioro (2,5 km)
Strefa gastro na miejscu
Bilety: na miejscu (gotówką) lub online → kupbilecik.pl
Wspieraj INICJATYWĘ!
Wszystko to powstaje dzięki zaangażowaniu pasjonatów i wsparciu społeczności. Możesz do niej dołączyć – nawet symboliczną kwotą. W zamian czekają na Ciebie dedykowane koszulki, płyty CD, plakaty, VIP-miejsca, a nawet rekonstrukcje pradziejowych naczyń!