III Festiwal Wykopaliska Rekowo

Festiwal WYKOPALISKA Rekowo

III Festiwal Wykopaliska Rekowo

57 57 people viewed this event.

18–19 lipca 2025 roku Rekowo po raz trzeci stanie się miejscem, gdzie współczesność spotyka się z pradziejami. Festiwal Wykopaliska Rekowo to wydarzenie inne niż wszystkie: dwa dni muzyki, prelekcji, warsztatów i wspólnego odkrywania przeszłości – w lesie, nad rzeką, pod gołym niebem.

Festiwal narodził się z pasji do odkrywania – dosłownie. Wszystko zaczęło się w 2023 roku, gdy w okolicach Rekowa odkryto nieznane wcześniej stanowiska archeologiczne. Wspólnie z Muzeum w Koszalinie rozpoczęto badania jednego z nich – osady z czasów wpływów rzymskich, położonej niedaleko słynnych kamiennych kręgów w Grzybnicy.

Od tamtej pory festiwal łączy muzykę i naukę w sposób absolutnie wyjątkowy. Podczas wydarzenia prezentowane są najnowsze wyniki wykopalisk, opowiadany jest ich kontekst, a prelekcje prowadzą znani badacze i popularyzatorzy nauki. Każdy może też wziąć udział w wycieczkach po stanowisku archeologicznym – z przewodnikiem, który sam je bada.

Z wykopaliska na scenę

Jak co roku, wieczory wypełni muzyka z głębin alternatywy. Zagrają zespoły i artyści reprezentujący ciężkie brzmienia, ambient, drone i muzykę eksperymentalną – wszystko na żywo, w środku lasu, z dostępem do strefy gastro, pola namiotowego i rzeki. Poniżej znajdziecie godzinowy line-up koncertów.

Piątek 18.07

18:30 – 19:15 → Gęgotka
19:40 – 20:25 → Sunday at 9
20:50 – 21:55 → ATAN
22:20 – 23:05 → Diving Stove
23:30 – 00:15 → bHP

Sobota 19.07

18:30 – 19:15 → Romantyczny Wieczór
19:40 – 20:25 → Blind Salvation
20:50 – 21:55 → Black Star Mantra
22:00 – 22:45 → Dymna Lotva (Białoruś)
23:10 – 23:55 → STELLVRIS (Czechy)

Strefa nauki: archeologia, która mówi ludzkim głosem

Trzecia edycja festiwalu towarzyszy trzeciemu sezonowi badań archeologicznych w Rekowie. W tym roku archeolodzy otwierają nowe stanowisko – tuż obok dotychczasowych odkryć z okresu wpływów rzymskich. Na uczestników czekają wycieczki z przewodnikiem, dostęp do stanowiska i możliwość zadawania pytań badaczom.

Dodatkowo przewidziano szereg wykładów, nie trzeba zaś być specjalistą, żeby zrozumieć przeszłość. Wystarczy ciekawość. A tę rozbudzą dla Was m.in.:

Prof. dr hab. Arkadiusz Marciniak (UAM Poznań)

Çatalhöyük: neolityczne protomiasto w Anatolii – jak to wszystko działało?
Wybitny archeolog, kierownik polskiej misji w Çatalhöyük, twórca koncepcji zooarcheologii społecznej. Opowie o świecie, gdzie życie toczyło się na dachach, a zmarli spoczywali pod podłogą.

Dr Bartłomiej Rogalski (Muzeum Narodowe w Szczecinie)

Społeczności barbarzyńskie nad Odrą w okresie wpływów rzymskich
Specjalista od archeologii Pomorza, badacz osad i cmentarzysk kultury wielbarskiej. Odpowie na pytania: kim byli „barbarzyńcy” widziani oczami Rzymian? Co po nich zostało – i dlaczego powinniśmy mówić o nich z szacunkiem?

Prof. dr hab. Andrzej Kokowski (UMCS Lublin)

Gotowie, Wandalowie, Sarmaci – wędrowcy z głębi historii
Założyciel Instytutu Archeologii UMCS, autor setek publikacji, laureat Złotej Łopaty i Nagrody National Geographic. Jego badania w Masłomęczu i Gródku zmieniły nasze rozumienie wędrówek ludów. Nikt nie opowie o Gotach lepiej.

Zaplecze i bilety

Lokalizacja: Rekowo, gmina Polanów, woj. zachodniopomorskie: https://maps.app.goo.gl/9BN9FQyubQt7GtQ26
Do dyspozycji: pole namiotowo-kamperowe z dostępem do wody i prądu, parking, rzeka, las i jezioro (2,5 km)
Strefa gastro na miejscu
Bilety: na miejscu (gotówką) lub online → kupbilecik.pl

Wspieraj INICJATYWĘ!

Wszystko to powstaje dzięki zaangażowaniu pasjonatów i wsparciu społeczności. Możesz do niej dołączyć – nawet symboliczną kwotą. W zamian czekają na Ciebie dedykowane koszulki, płyty CD, plakaty, VIP-miejsca, a nawet rekonstrukcje pradziejowych naczyń!

👉 patronite.pl/WYKOPALISKA_REKOWO