Fourth International Symposium The Latest Results of American Studies

Registrations have closed.
Polska Akademia Nauk - Oddział we Wrocławiu, Instytut Archeologii UWr, Instytut Archeologii i Etnologii PAN

Fourth International Symposium The Latest Results of American Studies

408 408 people viewed this event.

Zapraszamy wszystkich naukowców zajmujących się badaniem obu Ameryk na międzynarodową konferencję Fourth International Symposium The Latest Results of American Studies, która odbędzie się we Wrocławiu w dniach 7–9 września 2022 roku.

Międzynarodowe Sympozjum naukowe jest organizowane przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Polską Akademię Nauk – Oddział we Wrocławiu, a także Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Problematyka Sympozjum dotyczy wyników najnowszych badań z zakresu archeologii, historii sztuki, etnologii, antropologii fizycznej i kulturowej oraz historii obu Ameryk, a także ich znaczenia dla poznania rozwoju społeczeństw prekolumbijskich i kolonialnych tego makroregionu.

Głównym tematem Sympozjum będą wyniki najnowszych badań z zakresu nauk archeologicznych, historii sztuki, antropologii kulturowej i fizycznej, studiów krajobrazowych oraz historii obu Ameryk i ich znaczenia dla zrozumienia ewolucji społeczeństw przedkolumbijskich lub kolonialnych tego makroregionu. Jednocześnie omówione zostaną nie tylko wyniki przeprowadzonych badań, ale także przeprowadzona zostanie dyskusja na temat metod badawczych i sposobów komercjalizacji wyników naukowych na arenie międzynarodowej. Zdefiniowane zostaną także priorytety badawcze światowych studiów amerykanistycznych na najbliższe lata oraz omówione zostaną nowe koncepcje badawcze pojawiające się w dyskursie naukowym.

Jednym z głównych zagadnień poruszanych podczas Sympozjum będą zmiany środowiskowe i klimatyczne oraz ich wpływ na rozwój społeczności prehistorycznych i współczesnych mieszkańców obu Ameryk, a także kwestia antropopresji. W tym kontekście poruszona zostanie kwestia intensyfikacji badań interdyscyplinarnych. Dotyczy to przede wszystkim wykorzystania najnowszych osiągnięć nauk fizyko-chemicznych, medycznych, biologicznych i botanicznych. Prelegenci w oparciu o własne wyniki badań zaprezentują również doświadczenia z zakresu badań nieinwazyjnych oraz możliwości wykorzystania najnowszych osiągnięć technologicznych w zakresie badań w obszarach trudno dostępnych.

Jednocześnie planujemy zorganizować dyskusję dotyczącą szeroko rozumianego dziedzictwa prekolumbijskiego, jego kontekstu społecznego i aspektów metodologicznych. Dlatego serdecznie zapraszamy do nadsyłania referatów związanych z problematyką archeologii publicznej, konserwacji dziedzictwa, postkolonializmu i archeologii tubylczej na terenie obu Ameryk. Spotkanie umożliwi wymianę doświadczeń między różnymi instytucjami badawczymi i będzie doskonałą okazją do dyskusji na temat różnych aspektów amerykanistyki. Niewątpliwie spotkanie przyczyni się również do nawiązania kontaktów między instytucjami oraz integracji naukowców z różnych krajów. Miejscem konferencji będzie Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, który jest jednym z najstarszych i największych ośrodków akademickich w Polsce.

Formularz rejestracyjny:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfxV2Fs6bgocmW4s15qtQQFdf7qAgIKoDYLLjUMlYy4YQQ4Rw/viewform Termin rejestracji zgłoszeń upływa 15 czerwca 2022 r.

Najbardziej szczegółowe i aktualne informacje – w tym szczegóły dotyczące naboru referatów, zasad zgłaszania się i opłat – znaleźć można na stronie internetowej i profilu Facebook.

Wydarzenie objęte patronatem medialnym czasopisma „Archeologia Żywa”.

 

Date And Time

07-09-2022 to
09-09-2022
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

Share With Friends