Chotyniec – wrota do antycznej Scytii

Registrations have closed.
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

Chotyniec – wrota do antycznej Scytii

324 324 people viewed this event.

Wystawa czasowa pt. „Chotyniec – wrota do antycznej Scytii” prezentuje wyniki badań przeprowadzonych na grodzisku kultury scytyjskiej w Chotyńcu, oraz wpływ tego odkrycia na rozumienie procesów zachodzących w epoce brązu i we wczesnej epoce żelaza w środkowej i wschodniej Europie.

Od 2016 roku zespół badawczy pod kierownictwem prof. dr hab. Sylwestra Czopka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego prowadzi prace wykopaliskowe na grodzisku w Chotyńcu. Badania te prowadzone z ogromną skrupulatnością pozwoliły pozyskać imponującą ilość artefaktów (między innymi prawie 2 tony polepy i kilkanaście tysięcy fragmentów ceramiki), określić chronologię grodziska (od VIII do IV wieku p.n.e), zrekonstruować proces budowy wałów oraz ich przebieg (łącznie miały prawie 2 kilometry długości). Jednak najistotniejszym wynikiem tych prac było stwierdzenie, że musiała z niego korzystać ludność o scytyjskim modelu kulturowym. To przesunęło granice oddziaływania tej kultury daleko na zachód, zmieniając obraz znanej nam historii!

Wystawa pt. „Chotyniec – Wrota Do Antycznej Scytii”, którą organizujemy w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu ma za zadanie przybliżyć powyżej wspomniane wykopaliska. Zwiedzającym zostaną zaprezentowane artefakty odkryte na grodzisku, w tym między innymi w całości zachowana pierwsza odkryta na naszych ziemiach grecka amfora! Poza nią brązowe i żelazne grociki scytyjskich strzał, szpile, naszyjniki, pierścionek oraz fragmenty naczyń nawiązujących wykonaniem, do tych odnajdywanych na innych grodziskach z tego kręgu kulturowego. Pokazane będą także elementy pochodzące z osad otaczających grodzisko, czyli scytyjskie grociki strzał oraz ceramika o wschodnich na wiązaniach.

Drugim celem wystawy jest przybliżenie wiedzy na temat Scytów. Oprócz plansz informujących o sposobie prowadzenia walki oraz o innych scytyjskich znaleziskach z ziem polskich, pojawią się także artefakty ze stanowisk niezwiązanych bezpośrednio z Chotyńcem. Między innymi będzie to żelazny akinakes z Rożborza oraz kolczyki gwożdziowate z cmentarzysk w Grodzisku Dolnym i Grzęski. A to tylko namiastka tego co zobaczyć będzie można na wystawie!

Na wystawie pojawi się 146 artefaktów archeologicznych, 424 kopie złotych i srebrnych przedmiotów, 12 plansz informujących o metodach prowadzenia badaniach oraz telewizor, na którym będzie wyświetlany film o wykopaliskach w Chotyńcu.

Informacje organizacyjne

Organizacja wystawy:  Muzeum Zamkowe w Sandomierzu – dyrektor dr Mikołaj Getka-Kenig

Scenariusz, kurator wystawy: dr Wojciech Rajpold

Projekt graficzny: Marcin Cebula, Sylwia Mroczka

Patronat honorowy: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Marszałek Województwa Podkarpackiego

Patronat medialnyArcheologia Żywa, TVP Historia, TVP3Rzeszów, TVP3Kielce, Echo Dnia, Radio Kielce, Radio Leliwa, STV.INFO, LOKALNA, Tygodnik Nadwiślanski, Gazeta Jarosławska, Super Nowości

Termin: 29 X – 2 XII 2022 r.; Muzeum Zamkowe w Sandomierzu – sala wystaw czasowych

Chotyniec Wrota Scytii Wystawa 2022

 

Date And Time

29-10-2022 to
18-12-2022
 

Typy Wydarzeń

 

Kategoria wydarzenia

Share With Friends