Chotyniec – wrota do antycznej Scytii
Wystawa czasowa pt. „Chotyniec – wrota do antycznej Scytii” prezentuje wyniki badań przeprowadzonych na grodzisku kultury scytyjskiej w Chotyńcu, oraz wpływ tego odkrycia na rozumienie procesów zachodzących w epoce brązu i we wczesnej epoce żelaza w środkowej i wschodniej Europie.
Od 2016 roku zespół badawczy pod kierownictwem prof. dr hab. Sylwestra Czopka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego prowadzi prace wykopaliskowe na grodzisku w Chotyńcu. Badania te prowadzone z ogromną skrupulatnością pozwoliły pozyskać imponującą ilość artefaktów (między innymi prawie 2 tony polepy i kilkanaście tysięcy fragmentów ceramiki), określić chronologię grodziska (od VIII do IV wieku p.n.e), zrekonstruować proces budowy wałów oraz ich przebieg (łącznie miały prawie 2 kilometry długości). Jednak najistotniejszym wynikiem tych prac było stwierdzenie, że musiała z niego korzystać ludność o scytyjskim modelu kulturowym. To przesunęło granice oddziaływania tej kultury daleko na zachód, zmieniając obraz znanej nam historii!
Wystawa pt. „Chotyniec – Wrota Do Antycznej Scytii”, którą organizujemy w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu ma za zadanie przybliżyć powyżej wspomniane wykopaliska. Zwiedzającym zostaną zaprezentowane artefakty odkryte na grodzisku, w tym między innymi w całości zachowana pierwsza odkryta na naszych ziemiach grecka amfora! Poza nią brązowe i żelazne grociki scytyjskich strzał, szpile, naszyjniki, pierścionek oraz fragmenty naczyń nawiązujących wykonaniem, do tych odnajdywanych na innych grodziskach z tego kręgu kulturowego. Pokazane będą także elementy pochodzące z osad otaczających grodzisko, czyli scytyjskie grociki strzał oraz ceramika o wschodnich na wiązaniach.
Drugim celem wystawy jest przybliżenie wiedzy na temat Scytów. Oprócz plansz informujących o sposobie prowadzenia walki oraz o innych scytyjskich znaleziskach z ziem polskich, pojawią się także artefakty ze stanowisk niezwiązanych bezpośrednio z Chotyńcem. Między innymi będzie to żelazny akinakes z Rożborza oraz kolczyki gwożdziowate z cmentarzysk w Grodzisku Dolnym i Grzęski. A to tylko namiastka tego co zobaczyć będzie można na wystawie!
Na wystawie pojawi się 146 artefaktów archeologicznych, 424 kopie złotych i srebrnych przedmiotów, 12 plansz informujących o metodach prowadzenia badaniach oraz telewizor, na którym będzie wyświetlany film o wykopaliskach w Chotyńcu.
Informacje organizacyjne
Organizacja wystawy: Muzeum Zamkowe w Sandomierzu – dyrektor dr Mikołaj Getka-Kenig
Scenariusz, kurator wystawy: dr Wojciech Rajpold
Projekt graficzny: Marcin Cebula, Sylwia Mroczka
Patronat honorowy: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Marszałek Województwa Podkarpackiego
Patronat medialny: Archeologia Żywa, TVP Historia, TVP3Rzeszów, TVP3Kielce, Echo Dnia, Radio Kielce, Radio Leliwa, STV.INFO, LOKALNA, Tygodnik Nadwiślanski, Gazeta Jarosławska, Super Nowości
Termin: 29 X – 2 XII 2022 r.; Muzeum Zamkowe w Sandomierzu – sala wystaw czasowych