Bytomskie puzzle. Archeologia miasta
Z okazji 770. rocznicy lokacji Bytomia Dział Archeologii Muzeum Górnośląskiego planuje przygotowanie wystawy, która obrazować będzie efekty badań archeologicznych prowadzonych na obszarze naszego miasta od ponad 100 lat. Obejmowały one rejon Wzgórza Świętej Małgorzaty, Rynku oraz ościennych placów i ulic. Celem ekspozycji jest przypomnienie najstarszych dziejów Bytomia, nie tylko jego mieszkańcom.
Wzmiankowany w źródłach w XII wieku, już od wczesnego średniowiecza Bytom odgrywał ważną rolę ośrodka gospodarczego, politycznego i administracyjnego, wokół którego rozwijały się kolejne osady. O randze tego miasta świadczy ustanowienie tu najpierw siedziby kasztelanii, a później księstwa.
Na planowanej ekspozycji zaprezentowane zostaną zabytki charakterystyczne dla początków osady i miasta związane z rzemiosłem, handlem, mennictwem, infrastrukturą itp., a także zabytki unikalne na skalę światową jak XIII-wieczna laska sędziowska. Wszystkie te cenne obiekty świadczą o randze, bogactwie i świetności Bytomia.
kuratorzy: Dorota Podyma, Jarosław Święcicki
wstęp: w cenie biletu na wystawę czasową
partner wystawy: Miasto Bytom
patronat medialny: Archeologia Żywa