Archeologia wobec materialnych śladów współczesności
Historia Polski XX wieku naznaczona jest szeregiem procesów i zdarzeń, często o dramatycznym charakterze. Była areną takich historycznych wydarzeń jak I wojna światowa, II wojna światowa, okres zimnej wojny czy też w końcu upadek komunizmu i dynamiczne przemian, które po nim nastąpiły. Całkowicie odmieniły one krajobraz, a każdy z kolejnych okresów wytworzył specyficzną kulturę materialną. W ostatnich latach stały się one przedmiotem zainteresowania archeologów, które doprowadziły do wyodrębnienia się osobnej dziedziny określanej mianem archeologia współczesności.
Zadaniem konferencji jest podsumowanie dotychczasowych doświadczeń w uprawianiu archeologii współczesności w Polsce, a także nakreślenie potencjalnych przyszłych pól i perspektyw badawczych. Jej zakres tematyczny ma wzmacniać interdyscyplinarny dialog i generować nowe formy współpracy. Ma się zatem stać forum integracji różnych środowisk naukowych oraz prowadzić do wypracowania interdyscyplinarnej współpracy wokół dziedzictwa archeologicznego.
Jednocześnie konferencja stara się także promować podejście do nauki, w którym otaczający świat jest ważnym partnerem. Cele konferencji będą realizowane przez szereg różnorodnych wystąpień obejmujących prezentację badań archeologicznych odnoszących się do współczesności, teoretyczne aspekty realizowanych prac, przykłady ujęć badań transdziedzinowych czy wreszcie udział różnych podmiotów społecznych w tworzeniu wiedzy o współczesności i niedawnej przeszłości.
Termin przesyłania zgłoszeń: 16 września 2022 r. Decyzja o przyjęciu zgłoszenia zostanie Państwu przesłana drogą e-mailową do dnia 23 września 2022 r. Prosimy o przesłanie propozycji 25-minutowych referatów wraz z poniższymi informacjami drogą elektroniczną na adres: mpawleta(at)amu.edu.pl
Zgłoszenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko autora (lub autorów),
- afiliację,
- adres e-mail,
- adres pocztowy do korespondencji,
- tytuł artykułu,
- streszczenie artykułu (od 150 do maksymalnie 200 słów).
Językiem obrad będzie język polski.